еМагазин

Tag : мај

Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ 10 најтргувани акции на Македонската берза во мај

Редакција
Македонската берза го објави билтенот за мај, а оваа се најтргуваните акции: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Топ 5 акции со најголем раст и пад на Македонската берза...
Бизнис

Пад на прометот на Македонската берза во мај

Редакција
Македонската берза го објави билтенот за мај, кој покажува пад на прометот за 61,26% и раст на бројот на трансакции за 10,19%. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Топ...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Променлива и постудена пролет, од мај се очекува затоплување

Редакција
За претстојниот празничен викенд за Велигден се најавува променливо време со дожд, грмежи и ветер. Невообичаеното поладно време за овој период од годината на почетокот на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ 5 највисоки нето-плати во мај

Редакција
Просечната месечна нето-плата во мај 2022 година по вработен изнесува 31.407 денари, што е за 2.686 денари повеќе во однос на истиот месец лани или...
Свет ТОП СТОРИИ

Војната во Украина може да заврши до мај или порано, тврди советник на Зеленски

Редакција
Војната во Украина треба да заврши до мај, бидејќи Русија ќе остане без ресурси за продолжување на инвазијата, тврди советникот на украинскиот претседател, Олексеј Арестович....
Бизнис

Просечната плата во мај изнесувала 28.721 денари

Редакција
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во мај 2021 година изнесува 28.721 денари и е зголемена за 8,8 отсто во однос на истиот месец лани,...
Бизнис

Во мај индустриското производство во мај поголемо за 16,5%

Редакција
Индустриското производство во мај годинава во однос на мај лани е поголемо за 16.5 отсто, а кумулативно во првите пет месеци од 2021 во споредба...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Раст од 3% на трошоците за живот во мај годинава, споредено со лани

Редакција
Индексот на трошоците на животот во мај 2021 година, во однос на мај 2020 година, бележи зголемување од три проценти, а индексот на цените на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ 5 акции со најголем раст и пад на Македонската берза во мај

Редакција
Македонската берза го објави билтенот за месец мај, а оваа се акциите со најголем раст и пад: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Кои се најтргувани акции на Македонската...