еМагазин

Tag : плата

Бизнис

Просечната плата во март се зголеми на 26.422 денари

Редакција
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во март 2020 година изнесувала 26.422 денари што во однос на истиот месец лани е зголемување за 7,4 отсто,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Сите детали: Нови услови за мерката 14.500 денари субвенции за плати во стопанството

Редакција
Новини во мерката за 14.500 денари финансиска поддршка од Владата за исплата на плати за април и мај годинава по вработен во стопанството, а кои...
Бизнис

Сите детали: Владата ја дополни Уредбата за ограничување на додатоците на плати во јавниот сектор

Редакција
Владата на денешната седница донесе дополнување на Уредбата со законска сила за ограничување на исплата на додатоци и надоместоци на плата за вработените во јавниот...
Македонија

Наставнички пленум: Голем дел од наставниците се незадоволни од одлуката за кратење на платите

Редакција
Соочени со апсурдниот феномен кратење на т.н. додатоци на плата за месеците април и мај напоменуваме дека по донесувањето на уредбата за организирање настава во...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет највисоки просечни плати: Програмерите го загубија првото место

Редакција
Државниот завод за статистика ги објави најновите податоци за просечната месечна исплатена нето-плата по вработен која во февруари 2020 година, изнесувала 27.206 денари. Податоците на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

РФМ со донација за борбата против коронавирусот, нема да користи ни државна помош за плати

Редакција
Раководството на Ракометната Федерација на Македонија (РФМ) одлучи да не ја користи финансиската поддршка за 13 свои вработени во спортската администрација за месеците април и...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Убава вест: Мерката 14.500 денари по вработен, можат да ја користат и занаетчии, фризери, козметичари, земјоделци…

Редакција
Мерката 14.500 денари по вработен, можат да ја користат и занаетчии, фризери, козметичари, земјоделци и други самостојни вршители на дејност, напиша на својот Фејсбук профил,...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

За фирмите субвенции од 14.500 денари за вработен и 50% субвенционирање на придонесите за плата

Редакција
Финансиска поддршка за компаниите од приватниот сектор за исплата на плати за вработените во висина на минимална лата од 14.500 денари за април и мај...
Македонија ТОП СТОРИИ

Браво: Директорите на Здравствен Дом Скопје се откажуваат од мартовската плата, средствата се пренаменуваат за Итната медицинска помош

Редакција
Директорите на ЈЗУ Здравствен Дом Скопје, проф.др. Виктор Исјановски и дипл. екк. Бесим Кока, се откажуваат од платата за месец март, информираат од оваа здравствена...
Бизнис

Голем скок: Просечната нето плата во јануари 27.540 денари

Редакција
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јануари годинава изнесува 27.540 денари и во однос на истиот месец лани бележи раст од 12,3 отсто, објави...