еМагазин

Tag : производство

Бизнис

Германската фабрика „Дрекслмајер“ го продолжува прекинот со работа поради корона вирусот

Редакција
Одложено е продолжението на производство во германската фабрика „Дрекслмајер“ во Кавадарци, поради коронавирусот. Претходно, најголем дел од околу 5.000 работници беа пуштени на колективен платен...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Како компаниите со производствeни капацитети да ги заштитат работниците

Редакција
Министерството за труд и социјална политика ги повикува компаниите да се придружуваат до препораките за организација на работењето затоа што заштитата на здравјето на работниците...
БЕНЧМАРК

(Видео) Промоција на Мерка 1 од ИПАРД Програмата 2014 – 2020, инфо караванот утре во Желино и Теарце

Редакција
Мерка 1 од ИПАРД Програмата нуди европски можности за македонското земјоделство. Таа предвидува инвестиции во основни средства на земјоделските стопанства, а е имплементирана од страна...
Бизнис ТОП СТОРИИ

По 69 години, текстилниот комбинат „Тетекс“ го прекина производството во фабриката „Конфекција“

Редакција
Од денеска нема производство во најпознатиот волнарски комбинат АД „Тодор Циповски-Мерџан“ во Тетово, познат како „Тетекс“. По последната работна единица од поранешниот гигант, фабриката „Конфекција“...
Свет

„Тојота“ го прекинува производството во Кина поради коронавирусот

Редакција
Производството во фабриките на „Тојота“ во Кина е прекинато најрано до 10 февруари, а причина е опасноста од ширење на коронавирусот. Работата е прекината во...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Македонија е најголем производител на вранец во регионот

Редакција
Во моментов во земјава има над 28 илјади хектари под лозови насади од винско грозје, од кои околу 11 илјади хектари се под сортата вранец....
Бизнис

Климатските промени го намалија производството на мед

Редакција
Неповолните климатски услови се одразуваат на произведените количини мед и пчелни производи коишто во континуитет се намалуваат. Малите количини мед се главниот проблем за извоз...
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Бимилк“ и УСАИД со заеднички проект за модернизација на малите и средни фарми

Редакција
Долгогодишната успешна соработка помеѓу Млекара АД Битола и УСАИД во доменот на развој на млекопроизводството беше причина за денешната посета на вршителот на должност амбасадор...
Бизнис

Пад на индустриското производство во јуни

Редакција
Индустриското производство во јуни годинава во однос на јуни лани бележи намалување од 2,7 отсто, а вкупно за периодот јануари-јуни годинава има раст од 4,8...
Бизнис

Специјални авиони ќе ги штитат земјоделските производи од град

Редакција
Владата на вчерашната седница ги усвои измените на Уредбата за доделување на техничката поддршка во земјоделството и руралниот развој, со кои што се додаде нова...