еМагазин

Tag : Македонска берза

Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонската берза лани работела со намалена добивка

Редакција
Македонска берза АД Скопје лани остварила добивка од 2,1 милиони денари, која е значително помала од остварената во 2022 година, информираа од таму. Бележи и...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Реизбрани членовите на Одборот на директори на Македонската берза

Редакција
На Собрание на акционери на Македонска берза АД Скопје е донесена одлука за реизбор на членовите на Одборот на директори, информираат од таму. Тони Стојановски...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Раст на прометот и бројот на трансакциите на Македонската берза во јануари

Редакција
Македонска берза го објави билтенот за јануари, кој покажува раст на прометот за 38,96% и раст на бројот на трансакциите за 42,62%. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Најтргувани...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Нов сервис на Македонската берза – податоци за инвестициските фондови

Редакција
Македонската берза изработи сервис за податоците за вредноста на уделите и приносите на отворените инвестициски фондови што се објавуваат на нејзината веб страна, каде што со класичен http...
Бизнис ТОП СТОРИИ

На чии акции на Македонската берза лани најмногу им пораснала цената

Редакција
Цената на акцијата на УНИ Банка АД Скопје бележи најголем раст минатата година, покажува годишниот билтен на Македонската берза за минатата година. Акцијата на УНИ...
Канцеларија ТОП СТОРИИ

Симболика поврзана со хартии од вредност во канцеларијата на Иван Штериев, првиот човек на Македонската берза

Петре Димитров
Она што прво ќе го приметите во канцеларијата на главниот извршен директор на Македонската берза, Иван Штериев, се неколкуте фигури со бикови. За тие што...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кои се најтргуваните акции на Македонската берза лани

Редакција
Македонската берза го објави годишниот билтен за минатата година, а оваа се најтргуваните акции за тој период: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Пад на прометот и на бројот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Пад на прометот и на бројот на трансакциите на Македонската берза лани

Редакција
Македонската берза го објави годишниот билтен за минатата година, кој покажува пад на прометот за 37,9% и пад на бројот на трансакции за 30,66%. ПОВРЗАНИ...
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Галерија) Кои се добитниците: Македонската берза ги додели годишните награди за 2023

Редакција
Синоќа се одржа церемонија на доделување на Годишни награди на Македонска берза за 2023 година за котираните компании, членките на Берзата и други субјекти поврзани...
Бизнис

Петар Трпески поднесе оставка од Одборот на директори на Македонската берза

Редакција
Петар Трпески поднесе оставка од функцијата неизвршен член на Одборот на директори на Македонската берза и во врска со истата направена е соодветна промена во...