еМагазин

Tag : акции

Бизнис

Во блок-трансакција вредна 1,2 милиони евра продадени акции од „МЗТ заеднички работи“

Никола Осило
Во блок-транскација вредна 73,7 милиони денари или околу 1,2 милиони евра денеска на Македонската берза се продадоа 5.363 акции од „МЗТ заеднички работи“ АД Скопје....
Бизнис

Интерпромет откупи сопствени акции

Редакција
Интерпромет АД Тетово согласно Одлуката за стекнување сопствени акции со откуп, донесена на седница на Собрание на акционери, одржана на 20.09.2019 година, изврши откуп на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

На берзата продаден блок акции од „Скопски пазар“ за 204.000 евра

Никола Осило
Во блок-трансакција вредна 12,5 милиони денари или околу 204.000 евра денеска на Македонската берза се продадоа 858 акции од Скопски пазар АД Скопје. Акциите се...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Странските инвеститори „срамежливо“ го зголемуваат присуството на Македонската берза

Никола Осило
Македонската берза го објави билтенот за октомври, годинава во кој се објавени податоците за учеството на странските инвеститори во сопственичката структура на компаниите кои што...
Бизнис

Топ пет акции со најголем пораст и пад на Македонската берза во октомври

Никола Осило
Македонската берза го објави билтенот за октомври, годинава во кој се објавени податоците за акциите со најголем пораст и најголем пад. Најголем пораст во октомври...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Акциите на Макпетрол, Алкалоид и Комерцијална банка најтргувани на Македонската берза во октомври

Никола Осило
Македонската берза го објави билтенот за октомври, годинава, во кој меѓудругото се објавени податоците за најтргуваните акции. На првото место на листата најтргувани во октомври...
Бизнис ТОП СТОРИИ

За 275.000 евра продадени 3.000 акции од Комерцијална банка во две блок-трансакции

Никола Осило
Во две блок-трансакции со вкупна вредност од 16,9 милиони денари или околу 275.000 евра денеска на Македонската берза се продадоа 3.000 акции од Комерцијална банка...
Бизнис

Макпетрол откупи сопствени акции

Редакција
Од Макпетрол АД Скопје преку Македонската берза известуваат дека компанијата се стекнала со 526 сопствени акции и сега поседува 9.764 сопствени акции што претставува 8,69% од...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Што се крие зад константното купување акции во Комерцијална банка од страна на Адора Инженеринг и Чифлиганец?

Редакција
Како и минатата година, Адора Инженеринг ДООЕЛ Експорт-Импорт Скопје, чиј управител е бизнисменот Ванчо Чифлиганец, кој од лани е во Надзорниот одбор на Комерцијална банка...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Адора Инженериг ја „забетонира“ позицијата на најголем акционер во Комерцијална банка, кои се другите акционери?

Редакција
Преку системска блок трансакција компанијата Адора Инженеринг ДООЕЛ Експорт-Импорт Скопје вчера купи 15.191 обични акции издадени од Комерцијална банка АД Скопје, за кои плати околу...