еМагазин

Tag : зголемување

БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Зголемувањето на пензиите ќе биде на два пати по 2.500 денари, во септември и март

Редакција
Владата на првата седница расправаше за зголемување на пензиите за 5.000 денари. На седницата беше одлучено ова зголемување да се реализира на два пати, од...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Минимум илјада евра му се потребни на четиричлено семејство за основни трошоци месечно

Редакција
Минималната синдикална кошница за јуни изнесува 60.325 денари, покажуваат пресметките на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ). Во однос на јануари годинава, има зголемување за...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Угостителските услуги поскапеле за 5,9%

Редакција
Цените на угостителските услуги во периодот јануари – мај година, во однос на истиот период лани, се зголемени за 5.9 %, а во однос на...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Реално е покачувањето на цената на осигурувањето при регистрација, велат од Националното биро за осигурување

Редакција
Националното биро за осигурување (НБО) соопштува дека актуелните пазарни услови предизвикаа неопходност од промена на цената на полисата за задолжителното авто-осигурување. Посочуваат дека процентот на...
Бизнис

Во септември незначително зголемен бројот на работници во индустријата

Редакција
Бројот на работниците во индустријата во септември годинава, во однос на септември лани, е зголемен за 2,4 отсто, соопшти Државниот завод за статистика. Бројот на...
Бизнис

Во септември незначително зголемување на индустриското производство

Редакција
Индустриското производство во септември годинава во однос на септември минатата година е зголемено за 4,5 отсто, а за 0,7 проценти во периодот јануари – септември...
Бизнис

Бројот на туристи во август зголемен за 22%

Редакција
Во земјава во август годинава се евидентирани вкупно 216.872 туристи, од кои 114.811 (52,9%) биле домашни, а 102.061 (47,1%) странски туристи. Според податоците на Државниот...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Бектеши најави ново зголемување на минималната плата за најмалку 10%

Редакција
На почетокот на наредната година минималната плата ќе се зголеми за најмалку 10 отсто, рече денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Инфлацијата во делот на...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Моменталната состојба со пензиските финансии не дозволува зголемувања на пензиите, велат од „Фајненс тинк“

Редакција
Моменталната состојба со пензиските финансии не дозволува зголемувања на пензиите надвор од предвиденото законско усогласување, кое е доволно за да го задржи животниот стандард на...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Пензионерите излегоа на протест, бараат покачување на пензиите

Редакција
Покачување на минималната пензија со минималната плата и линеарно зголемување на сите пензии побараа на денешниот протест пензионерите. На протестот, кој се одржа во Жена...