еМагазин

Tag : просек

Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет највисоки просечни плати: Програмерите го загубија првото место

Редакција
Државниот завод за статистика ги објави најновите податоци за просечната месечна исплатена нето-плата по вработен која во февруари 2020 година, изнесувала 27.206 денари. Податоците на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Просекот на заболени со коронавирусот во Македонија – 44,4 години

Редакција
Според последните податоци, објавени вчера, бројот на заболени со коронавирусот во Македонија изнесува 285 лица. “Возраста на заболените се движи од 2 до 91 години...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Просечната плата за три години „скокна“ за 50 евра: Недостигаат уште толку за просек од 500 евра

Редакција
За точно 3.379 денари или околу педесетина евра се зголемила просечната плата во Македонија во периодот 2016-2019 година. Државниот завод за статистика соопшти дека просечната...
Бизнис ТОП СТОРИИ

На просечната плата и недостигаат уште 69 евра за да достигне 500 евра

Редакција
Податоците на Државниот завод за статистика од периодот декември 2016-октомври 2019 година откриваат континуиран пораст на просечната плата. Имено, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет највисоки просечни плати: Програмерите убедливо на врвот

Редакција
Државниот завод за статистика (ДЗС) ги објави податоците за просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во октомври 2019 година според кои таа изнесувала 25.726 денари,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет професии со најниски просечни плати во Македонија

Редакција
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во август 2019 година изнесува 25.127 денари и во споредба со август лани е поголема за 3,8 отсто, објави...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет највисоки плати: Кои работници земаат двојно повеќе од просекот?

Никола Осило
Државниот завод за статистика ги објави најновите податоци за просечната месечна исплатена нето-плата по вработен која во јули, 2019 година изнесувала 25.104 денари. Статистиката открива...
Бизнис

Просечната плата во мај 25.270 денари

Редакција
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во мај годинава изнесуваше 25 270 денари и е за 3,1 отсто поголема од мај 2018 година, соопшти Државниот...