еМагазин

Tag : раст

Свет

Коронавирусот ја „вивна“ цената на златото

Редакција
Светските цени на златото растат по негативните прогнози за економијата во САД, покажуваат податоците од њујоршката берза Комекс. Јунските цени на златото пораснаа за речиси...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Алкалоид“ со 56 нови вработувања и со 72% од консолидираните продажби остварени на странските пазари во периодот јануари-март 2020

Редакција
Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари-март 2020 година, продажбите на Алкалоид АД Скопје достигнуваат 2.509.772.821 денари, што е за 19% повеќе во споредба...
БЕСПАРИЦА

Корона вирусот донесе раст во трговијата на мало со храна, пијалаци и тутун

Редакција
Во трговијата на мало со храна, пијалаци и тутун, во март годинава во споредба со март во лани, е забележан раст на промет номинално за...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Графикон) Филипче: Линеарниот раст на заболените со коронавирусот охрабрува

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче на неговиот фејсбук-профил објави графикон со кој се прикажува линеарниот пораст на заболени од корона вирусот. „Иако сѐ уште е...
Бизнис

Топ 5 акции со најголем раст и пад на Македонската берза во декември

Редакција
Оваа се акциите со најголем пораст и пад на Македонската берза во декември според Билтенот на Македонската берза: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Кои се најтргуваните акции на...
Бизнис

Охридскиот аеродром достигна 300.000 патници: Во период од 10 години ТАВ го зголеми патничкиот сообраќај за 8 пати

Редакција
Аеродромот Св. Апостол Павле Охрид, управуван од страна на ТАВ Македонија, достигна важна пресвртница – 300.000 патници за прв пат, што е значаен пораст на...
Бизнис

Ангеловска: Во буџетот растот на економијата во 2020 година проектиран на 3,8 отсто

Никола Осило
Растот на економијата следната година според владината проекција е 3,8 отсто. Ова го соопшти денеска министерката за финансии Нина Ангеловска одговорајќи на новинарски прашања, споделувајќи...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Народна банка предвидува раст на економијата од 3,5 проценти за 2019 година

Редакција
Народната банка во нејзината најнова проекција предвидува раст на економијата од 3,5 проценти, со понатамошно забрзување од 3,8 проценти во 2020 година и 4 проценти...
Бизнис

Македонски Телеком ја зголемува добивката и бележи раст на корисничката база во третиот квартал на 2019

Редакција
Македонски Телеком продолжува со успешното работење и во третиот квартал од 2019 година. Компанијата оствари раст на нето добивката и зголемени приходи од продажба во...
Бизнис

Шест години во континуитет, компанијата dm drogerie markt со двоцифрен развој на прометот

Редакција
Со остварен промет од повеќе од 919 милиони денари што претставува раст од 28,2 отсто, компанијата dm drogerie markt во Северна Македонија имаше успешна деловна...