еМагазин

Tag : протест

БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

„Неправда, па тоа е неправда“: Најниска плата од 450 евра, побараа работниците на денешниот протест

Редакција
Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска организираше протест по повод Меѓународниот ден на трудот, 1 Мај. Работниците излегоа на улица да упатат порака на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Здравствените работниции протестираа за повисоки плати и за критериумите за вработување

Редакција
Во организација на Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита со поддршка на Сојузот на синдикатите на Македонија, денеска вработените во здравство протестираа пред...
Македонија ТОП СТОРИИ

Студентите од ФИНКИ протестираа, бидејќи нема каде да учат

Редакција
Под мотото „ФИНКИ нема зграда – учиме пред Влада“, студентите и раководството на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) при Универзитетот „Свети Кирил...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Утре двочасоен протест на вработените во Пошта

Редакција
Синдикалните организации на Македонска пошта најавија дека утре од 08 до 10 часот ќе одржат протест пред Дирекцијата и во сите подружници на националното акционерско...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Трактори од цела Грција ја „окупираа“ Атина, жителите ги дочекаа со аплаузи

Редакција
Протестот на земјоделците во соседна Грција денеска се сели на плоштадот Синтагма пред грчкиот Парламент, јавува дописникот на еМагазин од Солун. Ένα τεράστιο κομβόι με...
Македонија ТОП СТОРИИ

Црвен картон за работењето на МОН: Студентите бараат навремена исплата на средствата, според календар

Редакција
Студентите денеска организираа протест и покажаа црвен картон за работењето на Министерство за образование и наука (МОН), бидејќи Министерството не ги исплати студентските стипендии, ваучерите...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Полициско насилство и обид за упад во градското Собрание на протестот на опозицијата во Белград

Редакција
Со инциденти и полициска интервенција заврши синоќешниот протест на опозицијата во Белград, Србија. Beograd ❤️ pic.twitter.com/ctwBM5bnib — Jelena Spirić (@spiricjelena) December 24, 2023 Пратеници на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Само 12 граѓани протестираа денеска за убиството на Вања

Редакција
На денешниот протест за убиството и грабнувањето на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, во главниот град, кој се организираше на социјалните мрежи, дојдоа само 12...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судот нема право да утврдува кои онлајн медиуми и граѓански организации смеат да се бават со новинарство, порачаа новинарите на протест

Редакција
„Ми се објавува, ми се плаче“, „Право на вистината пред бизнис интересите“, „Не сме џубокс, ние сме новинари“, „Не се претставувам лажно, сакам да објавам...
Македонија

Денеска протест на ЗНМ и ССНМ за пресудата за ИРЛ

Редакција
Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) денеска со почеток во 11:00 часот ќе организираат новинарски протест...