еМагазин

Tag : протест

ЧИСТА ОКОЛИНА

Во Кочани протест за загадување на воздухот од фабрика за хартија

Никола Осило
Граѓани кои живеат во непосредна близина на фабриката за хартија „Пејпар мил“ во Кочани денеска излегоа на едночасовен мирен протест поради загадувањето на воздухот од
Македонија

(ВИДЕО) Протест во Тетово против ДУИ, дел од организаторите на медиумите на македонски јазик не им дозволија да снимат

Редакција
Педесетина лица денеска во Тетово протестираа поради, како што посочуваат, содржината на аудио разговори што се објавуваат на социјалните мрежи. Тие побараа правда од институциите
ЧИСТА ОКОЛИНА

Нов протест: „Канцерогено општество“ бара итна владина седница за загадувањето

Редакција
Здружението „Канцерогено општество“ по една недела денеска повторно организираше протест пред Собранието на Република Македонија за да ги алармира надлежните за опасно загадениот возхух и
ЧИСТА ОКОЛИНА

Граѓаните протестираа против загадениот воздух: „Четворица дневно умираат чекајќи чист воздух“

Редакција
„Четворица дневно умираат чекајќи чист воздух“ и „Ставете налепници на тешката индустрија“, се само некои од транспарентите што можеа да се видат на денешниот мирен
Балкан

(ВИДЕО) Запалено македонското знаме на протестот против Договорот од Преспа во Атина

Редакција
Дел од учесниците на протестот против Договорот од Преспа пред грчкиот Парламент во Атина, синоќа го запалија македонското знаме. Протестот беше организиран поради престојната ратификација
Балкан

(ВО ЖИВО) Слаб одзив на протестот против Договорот од Преспа во Атина

Редакција
Со грчки знамиња, пароли против Договорот од Преспа и „Македонија е грчка“, мал број Грци се собраа на почетокот од протестот пред Парламентот организиран од
Балкан

(ВИДЕО) Во Солун протест со тапани против Договорот од Преспа

Редакција
Во Солун се одржува протест против Договорот од Преспа и иметото Македонија, јавува дописникот на еМагазин од Солун. Протестот е организиран поради престојната ратификација на
Балкан

(ВИДЕО) Во Лариса против Догoворот од Преспа со трактори

Редакција
Денеска, за кога е закажан нов протест против Договорот од Преспа, во Атина, додека истиот е пред ратификација во грчкиот Парламент, за името Македонија и
Балкан

„Грчкото знаме да се постави на пола копје, камбаните да бијат во знак на жалост„: Во Атина утре нов протест против Договорот од Преспа

Редакција
„Комитетот за борба за грчкиот карактер на Македонија“, организацијата која стои зад протестите против Договорот од Преспа, ги повикува Грците утре попладне, во пресрет на
Балкан

Финале на протестот за името Македонија во Атина – најмалку 40 повредени и седуммина уапсени

Редакција
Во инцидентите во делот околу грчкиот Парламент за време на протестот против Договорот од Преспа, повредени се најмалку 40 лица од кои 25 полицајци, еден