еМагазин

Tag : Пензионери

МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Пензионерите „слаба точка“ на секоја владејачка гарнитура, посебно пред избори

Никола Осило
Македонските граѓани веќе навикнаа во пресрет на изборите Владата да ги покачува платите во администрацијата и пензиите. Тоа во повеќе наврати го правеше поранешната Влада...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Работат, а живеат во сиромаштија

Никола Осило
Речиси незабележано помина вчерашната информација на Државниот завод за статистика дека на крајот на 2018 година стапката на сиромашни лица во земјава изнесувала 21.9 %...
Локално

Расветлена кражбата на парите за пензии за пробиштипските пензионери

Редакција
Полицијата ја расветли кражбата на пари за исплата на пензиите на пробиштипските пензионери, што се случи на 1 октомври. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова вели...
Локално

Кривична пријава за претседател на здружение на пензионери: Си трошел пари по ќеф

Никола Осило
Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје, до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против Љ.Д. од Скопје поради постоење...
Бизнис

Од 1. април УЈП ќе ни ги достави годишните пријави, ќе треба да ги потврдиме или корегираме

Редакција
Управата за јавни приходи од почетокот на наредниот месец ќе почне да ги доставува на граѓаните претпополнетите годишни даночни пријави за остварени приходи во текот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Под прашалник пензиите на илјадници осигуреници: ПИОМ не може да наплати придонеси вредни стотина милиони евра

Никола Осило
Скандалот во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување со неуплатените придонеси за 12.000 осигуреници во приватните пензиски фондови го отвара прашањето каков е капацитетот на...
Македонија

Скандал со пензиите: МАПАС ќе ги информира пензионерите кои се оштетени со нераспределба на парите

Редакција
Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување (МАПАС), известува дека потполно ја поддржува иницијативата на Министерството за труд и социјална политика и во рамките на...
Бизнис

По реaкцијата на граѓаните, пензионерите за сега „куртулија“ да не се регистрираат за е-персонален данок

Редакција
За седум години е одложена обврската пензионерите да се пријавуваат во електронскиот систем за даноци во УЈП, кои не остваруваат друг приход освен пензија, информира...
Бизнис ТОП СТОРИИ

ПИОМ ќе пропадне без буџетски пари: Бројот на пензионери расте побрзо од бројот на вработени

Никола Осило
Собранието вчера го изгласа ребалансот на буџетот со кој меѓудругото Владата на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување му додели дополнителни 660 милиони денари. Со...
Бизнис

Ребаланс: Расте бројот на пензионери, се шири црната дупка во ПИОМ

Никола Осило
Со ребалансот на буџетот за 2018 година Владата планира алоцирање на дополнителни средства во износ од 660 милиони денари во Фондот за пензиско и инвалидско...