еМагазин

Tag : индустрија

Бизнис ТОП СТОРИИ

Храна ќе има доволно: Корона вирусот “удри„ и на мелничко-пекарската индустрија

Редакција
Намалена потрошувачка, намален број нарачки и неможност за реализирање на договореното, се првичните штети во мелничко-пекарската индустрија што ги предизвика состојбата со коронавирусот. Компаниите кои...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кинески работници постојано доаѓаат и заминуваат од државата, Синдикатот за градежништво апелира за превенција од коронавирусот

Редакција
Синдикатот за градежништво, индустрија и проектирање (СГИП), во соопштение до медиумите, апелира државата да преземе соодветни превентивни мерки за да се спречи евентуална појава на...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Пивара Скопје доби нова А-интегрирана еколошка дозвола

Редакција
Министерството за животна средина и просторно планирање ѝ додели на Пивара Скопје нова А-интегрирана еколошка дозвола со важност во наредните седум години. Со овој документ...
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Фото) Алкалоид АД Скопје дел од најголемиот глобален саем на фармацевтската индустрија

Редакција
„Алкалоид АД Скопје“ од 5-7 ноември годинава настапи како излагач на најголемиот саем на фармацевтската индустрија во светот: CPhI (Convention on Pharmaceutical Ingredients) кој се...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Mеѓународната конференција „Жени во индустријата“ – родова еднаквост за поголем развој

Редакција
Под мотото „Здружени лидери за унапредување на родовата еднаквост“, во Скопје започна дводневната меѓународна конференција „Жени во индустријата“, на која домашни и странски експерти од...
Бизнис

Пад на индустриското производство во јуни

Редакција
Индустриското производство во јуни годинава во однос на јуни лани бележи намалување од 2,7 отсто, а вкупно за периодот јануари-јуни годинава има раст од 4,8...
Бизнис

Прометот во индустријата лани зголемен за 12,5%

Редакција
Прометот во индустријата лани е зголемен за 12,5 проценти во однос на 2017 година, објави Државниот завод за статистика. Во истиот период прометот во индустријата...
Бизнис

Квоти за челични производи: Директните штети се проценуваат на 150 милиони евра

Редакција
Домашните компании од преработувачката метална инудстрија, но и сите поврзани компании во синџирот ќе претрпат штети од воведувањето на квоти за увоз во ЕУ што...
Бизнис

Македонските производители на челик и алуминиум од следната година со ограничен извоз во ЕУ

Редакција
Од идната година за македонските компании кои произведуваат челик и алуминиум ќе важат новите мерки за ограничен извоз во ЕУ, поради што можните загуби се...
БЕСПАРИЦА

Поповолна состојбата во преработувачката индустрија, но ќе се намалува бројот на вработени

Редакција
Поповолна оценка за економската состојба на фирмите од преработувачката индустрија за октомври во однос на септември годинава, како и во однос на октомври лани, изнеле...