еМагазин

Tag : производи

Бизнис ТОП СТОРИИ

Бројот на работниците во индустријата е зголемен за 1,9% во првите три месеци

Редакција
Бројот на работниците во индустријата во првите три месеци во однос на лани е зголемен за 1,9% објави Државниот завод за статистика. Бројот на работниците...
ЖИВОТ

Менструални производи – привилегија или потреба?

Редакција
Голем број од припадничките на женскиот пол барем еднаш го искусиле оној момент кога им недостасувале менструални производи, па посегнале по различни алтернативни решенија, или...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Цените на основните прехранбени производи остануваат замрзнати до 31. јануари

Редакција
Владата донесе Одлука за изменување на Одлуката за посебни услови за трговија на одделни стоки, определување на највисоки цени за одделни производи во трговијата на...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Бектеши најави поевтинување и на други категории производи покрај оние со „гарантирана цена“

Редакција
Дополнителните антикризни мерки може да се очекуваат од ноември, а до крајот на овој месец би требало да бидат и дефинирани, рече денеска министерот за...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Урдата, кашкавалот, лутеницата, цвеклото, фефероните, вафлите, наполитанките и црвениот пипер остануваат со ДДВ од 5%

Редакција
Основните прехранбени производи како урдата, кашкавалот, лутеницата, цвеклото, фефероните, вафлите, наполитанките и црвениот пипер остануваат со повластена стапка од пет проценти, соопшти Министерството за финансии....
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Производите со „гарантирана цена“ нема да имаат ДДВ поголем од 5%, уверува Бектеши

Редакција
Ниту еден од производите со „гарантирана цена“ нема да има ДДВ поголем од пет отсто, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Според него, цената...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Ковачевски не гледа ништо спорно во листата на поскапени производи

Редакција
Листата на производи со повластена стапка од 5 проценти на која се наоѓаат 1.600 производи е детално прегледана и тоа се оние производи коишто во...
Локално ТОП СТОРИИ

„Вкуси ја традицијата“ во Градски парк: Ќе бидат изложени 2.000 производи како слатко, ајвар, зимница, вино, ракија

Редакција
Повеќе од 300 мали производители на храна и пијалаци ќе ги презентираат своите производи подготвени по традиционални рецепти на вториот Национален саем за храна и...
Бизнис ТОП СТОРИИ

За разлика од кај нас, во соседните земји листите на производи со ДДВ се многу појасни, вели Гацов

Редакција
Во соседните земји, листите на производи со ДДВ се многу појасни со опис точно така како што очекувате во маркетите да ги најдете. За жал...
Бизнис

„Пелистерка“ донесе одлука доброволно да ги намали цените на своите производи за 10 отсто

Редакција
Согласно повикот на Владата компаниите кои не се опфатени со најновите мерки за намалување на цените на прехранбени производи да покажат општествена одговорност и доброволно...