еМагазин

Tag : пензии

БАШ НИ Е ЌЕФ

Од утре почнува исплатата на пензиите во НЛБ Банка

Редакција
Согласно моменталните случувања со пандемијата на корона вирусот, во пресрет на потребите на своите клиенти – пензионери, НЛБ Банка АД Скопје ќе ги исплати пензиите...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Препорака од Владата до банките да ги исплатат пензиите од 28 март

Редакција
Владата им препорача на деловните банки порано да обезбедат исплата на пензии односно од 28-ми март. – Вицепремиерката за економски прашања и координација со економските...
Бизнис

Штериева: Се бара начин како да се исплатат пензиите без одење по шалтери

Редакција
Банките почнаa консулатации со Владата за тоа како да се изврши исплатата на пензиите по новонастанатата ситуација со коронавирусот. „Од понеделник влегуваме во последната недела...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Македонка по 20 години „битка“ го победи ПИОМ кој и ги зел пензиите поради лоша евиденција

Редакција
Европскиот суд за човекови право пресуди дека Македонија ќе треба да плати штета од 6.000 евра и камати по тужбата на нашата сограѓанка О.Р., откако...
Бизнис

Комерцијална, НЛБ и Шпаркасе банка од денеска ќе вршат исплати на пензиите

Редакција
Комерцијална банка, НЛБ Банка и Шпаркасе банка информираа дека од денеска ќе вршат исплата на пензиите. Пензионерите може да ја подигнат својата пензија на широката...
Бизнис

ММФ ја „потсети“ Владата на ризиците од нелогичното зголемување на минималната плата и пензиите

Никола Осило
Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во најновиот извештај за земјава вели дека покачувањето на минималната плата над 50 отсто од просечната плата може да помогне во...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Пензионерите „слаба точка“ на секоја владејачка гарнитура, посебно пред избори

Никола Осило
Македонските граѓани веќе навикнаа во пресрет на изборите Владата да ги покачува платите во администрацијата и пензиите. Тоа во повеќе наврати го правеше поранешната Влада...
Локално

Расветлена кражбата на парите за пензии за пробиштипските пензионери

Редакција
Полицијата ја расветли кражбата на пари за исплата на пензиите на пробиштипските пензионери, што се случи на 1 октомври. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова вели...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Пензиите ќе се зголемат за 36 денари. И после се чудите зошто пензионерите го пипаат лебот“: Твитер реакции

Редакција
Министерството за труд и социјална политика најави дека ќе се изврши законското усогласување на пензиите, со што минималната пензија ќе порасне за околу 36 денари,...
ЖИВОТ

Отсега пензиите преку Халкбанк точно на секој 1-ви во месецот

Редакција
Халкбанк АД Скопје ги известува сите свои клиенти, приматели на пензија преку Халкбанк, дека исплатата на пензиите отсега ќе се врши секој 1-ви во месецот...