еМагазин

Tag : мај

Македонија

Тимоние: Можни добри вести од ЕУ во мај ако има успешни избори

Редакција
Процесот на ревизија на ЕУ постои и доколку се дадат позитивни точки до месец мај и од ваша и од наша страна мислам дека ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени избори во април или мај

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција информираше и дека неговата партија побарала предвремени парламентарни избори во април или мај следната година. Од партијата...
ФИНАНСИСКА ПИСМЕНОСТ

Денови на финансиска писменост од 29 до 31 мај

Редакција
Финансиските регулаторни тела во земјава на од 29 до 31. мај го организираат третото издание на Деновите на финансиска писменот во соработка со приватните финансиски...
МАКЕДОНСКО

Петти мај прогласен за Ден на македонскиот јазик

Редакција
Владата на денешната редовна 130-та седница донесе одлука 5 мај да биде прогласен за Ден на македонскиот јазик како празник од работен карактер. – Одлуката...
Македонија

Првиот круг на претседателските избори на 21 април, вториот на 5 мај

Редакција
Се разгледува можноста првиот круг од претседателските избори да се одржи на 21 април, а вториот на 5 мај, а изборите да се распишат најдоцна...