еМагазин

Tag : спасовски

ЖИВОТ

Пендаровски, Спасовски и Џафери на божиќен ручек кај г.г. Стефан

Редакција
Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан по повод божиќните празници и својот именден – празникот на архиѓакон и првомаченик Св.Стефан, денеска...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Колку е богат новиот технички премиер: Каков имот пријавил Оливер Спасовски

Редакција
Поранешниот министер за внатрешни работи и вицепремиер, Оливер Спасовски е новиот технички премиер. еМагазин го разгледа неговиот анкетен лист кој го доставил до Антикорупциска комисија...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

ПОРТРЕТ: Оливер Спасовски, од адвокатски приправник до технички премиер

Редакција
Поранешниот министер за внатрешни работи и вицепремиер, Оливер Спасовски е новиот технички премиер. Кој е Спасовски професионално? Спасовски е дипломиран правник на Правниот факултет „Јустинијан...
Македонија ТОП СТОРИИ

Со 101 глас Собранието ја избра преодната Влада

Редакција
Собранието со 101 глас „за“, без воздржани и против ја избра новата техничка влада, која треба да ги организира предвремените парламентарни избори на 12 април...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пендаровски му го врачи мандатот на Спасовски за формирање преодна влада

Редакција
Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска му го врачи мандатот за формирање преодна влада на Оливер Спасовски откако на седница на Собранието беше констатирана оставката...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија денеска треба да добие нова техничка влада: Кои се новите министри и заменици-министри?

Редакција
Македонија денеска треба да ја добие новата техничка влада, која се формира на 100 дена пред предвремените парламентарни избори, кои треба да се одржат на...
Македонија

Спасовски очекува нов предлог за министер за внатрешни работи од ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој за два дена треба да ја преземе функцијата премиер во техничката влада пред одржувањето на изборите, при денешната...
Македонија

Спасовски нема проблеми со предложените министри од ВМРО-ДПМНЕ, освен со Ковачки

Редакција
Вицепремиерот и министер за внатрешни работи и иден мандатар за техничката Влада, Оливер Спасовски начелно нема проблеми со предложените технички министри од страна на опозицијата,...
Македонија

Спасовски не се чувствува повикан за бегството на Груевски, повикува Обвинителството да покрене постапка

Редакција
Најдобро е пропустот за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски да го утврди обвинителството и да покрене постапка, вели министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски....
Македонија

Полициските „Алфи“ нема да постојат како посебна единица

Редакција
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска потврди дека полициските „Алфи“ нема веќе да функционираат како посебна единица. Согласно новата систематизација односно реорганизација, се формира...