еМагазин

Tag : Талат Џафери

Македонија

Џафери: Собранието ќе заседава по избори, се друго е обид за пуч

Редакција
Собранискиот спикер Талат Џафери во емисијата „КликПлус“ на ТВ21 зборуваше за процедурата за одново свикување на Собранието, откако СДСМ поднесоа иницијатива за тоа. Според него...
Македонија ТОП СТОРИИ

Џафери: Во три години и јас имам право да згрешам, не е крај на светот

Редакција
Закон за јавното обвинителство е донесен во соодветна процедура, доколку се утврди дека пратениците се внатре, а поради системот за гласање не го оствариле своето...
Македонија

Шпанскиот амбасадор Лоренцо: Ратификацијата на Протоколот за НАТО во Шпанија до 11 февруари тешко, но не и невозможно

Редакција
Ратификацијата на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО по итна постапка во шпанскиот Парламент тешко дека може да се случи до 12 февруари,...
Македонија

Џафери: Протоколот на НАТО ќе се ратификува до 12 февруари

Редакција
Претседателот на Собранието Талат Џафери вели дека до 12 февруари ќе се ратификува Протоколот за членство во НАТО. – Во овој момент нема потреба да...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Фото) Џафери и новинарите ѝ посакаа на Мира Костиќ мирни пензинерски денови

Редакција
Доајенот на македонското радио-новинарство Мира Костиќ на новогодишната прослава кај собранискиот спикер Талат Џафери, се збогуваше со нејзината тридецениска професионална кариера известувач од Собранието. Џафери...
Македонија

Џафери испрати телеграма на сочувство, Заев најави помош за Албанија

Редакција
Претседателот на Собранието, Талат Џафери испрати телеграма на сочувство до институциите и граѓаните на Албанија. „Потресот од минатата ноќ што се почувствува и во нашата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Зеќир Рамчиловиќ избран за потпретседател на Собранието

Редакција
Независниот пратеник Зеќир Рамчиловиќ е избран за потпретседател на Собранието. Во рамките на 116. седница за него гласаа 62 пратеници, а 12 беа „против“. Рамчиловиќ...
Македонија

Ако има договор на лидерската, разрешувањето на Јанева и законот за ЈО на седници уште утре

Редакција
Од исходот на вечерашната средба помеѓу премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, зависи кога ќе се одржат продолженијата...
Македонија

Новите министри ќе се гласаат во среда

Редакција
Седницата на Собранието на која на дневен ред е предлогот за избор на членови на Владата, е закажана за среда во 11 часот, информираа од...
Македонија

Џафери за „бомбите“: Забранети и казниви работи нема што да коментирам

Редакција
Забранети и казниви работи нема што да коментирам, изјави денеска претседателот на Собранието Талат Џафери одгвоарајќи на новинарско прашање во врска со телефонските разговори објавени...