еМагазин

Tag : народна банка

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил Фадил Бајрами, кој повторно е именуван за вицегувернер на Народната банка

Редакција
Фадил Бајрами повторно е именуван за вицегувернер на Народната банка. еМагазин го разгледа неговиот анкетен лист, кој го доставил до Државната комисија за спречување корупција
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е Фадил Бајрами, кој повторно е именуван за вицегувернер на Народната банка

Редакција
Фадил Бајрами повторно е именуван за вицегувернер на Народната банка. Кој е Бајрами? Според неговата официјална биографија тој е роден во Аранѓел, 1960 година. Бајрами
Бизнис

Фадил Бајрами повторно е именуван за вицегувернер на Народната банка

Редакција
Во рамки на 110. седница на Собранието на 31 август 2019 година, за вицегувернер на Народната банка беше именуван Фадил Бајрами. Тој ја извршуваше оваа
Бизнис

Народна банка очекува пораст на БДП од 3,5 отсто

Никола Осило
Растот на економијата се очекува да достигне 3,5 отсто согласно со проекциите, оценува Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка, кој смета дека и монетарната
Бизнис ТОП СТОРИИ

Британската „Де Ла РУ“ го доби тендерот на Народна банка за набавка на 20.000.000 книжни десетденарки

Никола Осило
Народната банка по распишаниот тендер за набавка на книжни пари изработени од полимер со апоенска вредност од 10 денари склучи договор со британската компанија „De
Бизнис ТОП СТОРИИ

Француска компанија го доби тендерот на Народна банка за набавка на 15 милиони 500-денарки

Никола Осило
Народна банка на Република Македонија по распишаниот тендер за набавка на 15 милиони парчиња книжни пари со апоенска вредност од 500 денари склучи договор со
Бизнис ТОП СТОРИИ

Доминација: Странци го собираат кајмакот во македонскиот банкарски сектор

Никола Осило
На 31.3.2019 година, во Република Северна Македонија функционираат петнаесет банки. Бројот на банки во претежна странска сопственост е единаесет банки, а свои подружници во земјава
Бизнис ТОП СТОРИИ

Забрзано растат нефункционалните потрошувачки и станбени кредити на граѓаните

Никола Осило
Нефункционалните кредити на домаќинствата порасна за 1,4% или за 52 милиона денари во првите три месеци од годинава, односно двојно побрзо во споредба со растот
Бизнис

„Стандард и Пурс“: Потврден кредитниот рејтинг на Македонија „ББ-“ со стабилен изглед

Никола Осило
Агенцијата „Стандард и Пурс“ објави нов извештај, во кој го потврди кредитниот рејтинг на нашата земја „ББ-“, со стабилен изглед, соопшти Народната банка. Во извештајот, одделно
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бугарската „Соларпро холдинг“ го доби тендерот на Народна банка за набавка на струја вреден 272.000 евра

Никола Осило
Народната банка по распишаниот тендер за набавка на електрична енергија склучи договор со „Соларпро холдинг“ АД Софија Р.Бугарија – подружница во Македонија. Вредноста на склучениот