еМагазин

Tag : јазик

Македонија

(Видео) Димитров на провокацијата на бугарскиот новинар: Вие зборувате бугарски, јас македонски јазик

Редакција
Во интервју за бугарската телевизија BTV, министерот за надворешни работи Никола Димитров беше испровоциран од страна на новинарот во врска со јазикот. На констатацијата и...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

МАНУ: Постоењето на македонскиот јазик е факт, секоја расправа е беспредметна

Редакција
Постоењето на македонскиот јазик е факт, меѓународно верификуван од светската лингвистичка наука. Оттука, секоја расправа за оваа проблематика ја сметаме за беспредметна и спротивна на...
Македонија

Мицкоски од Заев бара да се донесе Резолуција за заштита на македонскиот јазик

Редакција
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од премиерот Зоран Заев бара да донесат Резолуција за заштита на македонскиот јазик. “Ја следам онаа дебата каде Зоран...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е официјалниот став на Бугарија за македонскиот јазик: Што пишува во Декларацијата на бугарскиот Парламент

Редакција
Официјалниот став на Бугарија е декларацијата на бугарскиот Парламентот, поофицијален став нема од тоа, изјави бугарскиот амбасадор во Македонија, Ангел Ангелов во одговор на новинарско...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер се „вжешти“ за негирањето на македонскиот јазик од страна на Бугарската академија на науките

Редакција
На социјалните мрежи и во јавноста не стивнуваат реакциите по соопштението на Бугарската академија на науките (БАН), според која македонскиот јазик не постои, туку е...
Македонија

Бугарскиот амбасадор Ангелов: Официјалниот став на Бугарија е Декларацијата на Парламентот

Редакција
Официјалниот став на Бугарија е декларацијата на бугарскиот Парламентот, поофицијален став нема од тоа, изјави денеска бугарскиот амбасадор во Македонија, Ангел Ангелов во одговор на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пендаровски: Беспредметно е да разговараме дали постои македонскиот јазик

Редакција
Ставот на бугарските академици дека не пости македонскиот јазик е анахрон за 20-от и 21-от век во кој живееме, изјави претседателот Стево Пендаровски одговарајќи на...
Македонија

(Видео) Игор Џамбазов и Весна Бејби во нивни стил им одговорија на Бугарите за негирањето на македонскиот јазик

Редакција
Бројни реакции во јавноста и на социјалните мрежи по соопштението на Бугарската академија на науките (БАН) во кое се вели дека македонскиот јазик не постои,...
Македонија

Димитров за ставот на БАН: Македонскиот јазик е меѓународно признат

Редакција
Во 21 век, во Европа, правото на самоопределување и самоизјаснување е неспорно. Односите меѓу две држави, за да бидат пријателски и блиски, претпоставуваат почитување на...
МАКЕДОНСКО

За Институтот „Крсте Мисирков“ негирањето на македонскиот јазик е свесна провокација

Редакција
Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ – Скопје соопшти дека остро реагира и сериозно се спротивставува на ставот на Бугарската академија на науките (БАН) во...