еМагазин

Tag : ученици

Македонија ТОП СТОРИИ

Учениците на пролетен распуст од 29. април до 6. мај

Редакција
Учениците од основните и средните училишта од понеделник, 29 април, заклучно со 6. мај 2024, ќе бидат на пролетен распуст кој е воведен во оваа...
Македонија ТОП СТОРИИ

Учениците загубената настава заради изборите, ќе ја надоместат во работни денови

Редакција
Министерството за образование и наука (МОН) информира дека наставата од деновите на гласање, 24 април и 8. мај, како и од 30. ноември кога беше...
Македонија ТОП СТОРИИ

Учениците сепак ќе учат во саботите заради неработните денови за избори

Редакција
Претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), Јаким Неделков информираше дека Министерство за образование и наука (МОН) до училиштата испратиле известување во кое...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бројот на ученици во средните училишта намален за 3,9, а во основните за 1,4%

Редакција
Бројот на ученици во редовните основни училишта на крајот на 2022/2023 година е намален за 1,4 проценти, а бројот на ученици во средните училишта за...
Македонија ТОП СТОРИИ

14 редовни основни училишта се затвориле во рок од една година

Редакција
Вкупно 14 редовни основни училишта се затвориле во рок од една година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). Од 976 во 2021/2022 година,...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Објавени добитниците на стипендијата „Борис Трајковски“ за школување во средното училиште „Нова“

Редакција
Меѓународното училиште Нова Скопје ги објави добитниците на стипендијата „Борис Трајковски – Нова“ за четиригодишно школување во оваа реномирана образовна институција, информираат од таму. Теа...
Техно

Технолошко-металуршкиот факултет продолжува со регионалните натпревари за „Наноматеријали-материјали на иднината“

Редакција
Технолошко-металуршкиот факултет организира регионалните натпревари од традиционалниот натпревар на средношколците за „Наноматеријали-материјали на иднината“, информираат од таму. На овие Регионални натпревари за одбрана на проектите...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Ученичките и студентските стипендии за 2023-2024 година се исплатени, велат од Владата пред денешниот протест на студентите

Редакција
Сите ученички и студентски стипендии се исплатени, исплатата се однесува на сите постојни корисници за учебната, односно академска 2023-2024 година, информираа од Влада пред денешниот...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Штипските ученици ќе се здобијат со знаења за врсничко насилство во кампањата на „Макпетрол“

Редакција
Основните училишта во Штип, „Ванчо Прќе“,„Тошо Арсов“, „Гоце Делчев“ и „Димитар Влахов“ се приклучуваат на „Крени глас против врсничкото насилство“, општествено одговорната кампања на „Макпетрол“,...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Јапонски ученици од Токио ни испратија поздрав на македонски јазик

Редакција
Јапонската амбасада во Македонија на Фејсбук објави симпатично видео во кое јапонски ученици од Токио, ни испраќаат поздрав на македонски јазик. Станува збор за ученици...