еМагазин

Tag : британија

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Британскиот амбасадор положи македонски: Негувајте го вашиот јазик и култура

Редакција
Британскиот амбасадор Метју Лосон на Твитер сподели дека положил испит по македонски јазик. 🇲🇰Одличен почеток на неделата со сертификат за положен испит по македонски јазик....
Свет ТОП СТОРИИ

Која е наследничката на Борис Џонсон, Лиз Трас: Од невообичаена говорничка и „кралица на Инстаграм“ до премиерка

Редакција
По пребројувањето на гласовите од членовите на британската Конзервативна партија, поранешната министерка за надворешни работи, Лиз Трас, е избрана за лидерка на ториевците, со што...
Свет ТОП СТОРИИ

Индепендент: Британската влада потпишала милионски договори со фирми што продолжуваат да работат во Русија

Редакција
Стотици милиони фунти на британските даночни обврзници се во рацете на компании што продолжуваат со работа во Русија, пишува Индипендент. Владата дури потпишала милионски договори...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кои се новите протоколи за влез во Франција и Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска

Редакција
Министерството за надворешни работи (МНР) информира дека со новите ковид протоколи во Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, целосно вакцинираните лица, согласно утврдените...
Свет ТОП СТОРИИ

Асанж може да биде екстрадиран во САД, британскиот Висок суд ја прифати жалбата на американската Влада

Редакција
Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, може да биде екстрадиран во САД, откако британскиот Висок суд ја прифати жалбата на американската Влада, пренесуваат светските агенции. Жалбата...
Свет

(ВИДЕО) Тепачките за гориво во Велика Британија станаа секојдневие

Редакција
Тепачките на бензиските пумпи поради недостаток на гориво во Велика Британија станаа секојдневие. Недостатокот на гориво, поради немањето доволно квалификувани транспорети за испорака, проблем кој...
Свет ТОП СТОРИИ

Вакцината против Ковид-19 во Британија спасила речиси 12.000 животи

Редакција
Кампањата за вакцинација против коронавирусот во Британија спаси скоро 12.000 животи, а повеќе од 30.000 постари луѓе не завршија во болници со тешка форма на...
Локално

Приведени две лица од Британија кои со лажни ПЦР тестови сакале да влезат во земјава

Редакција
На 27.02.2021 во 04.30 часот на Граничен премин „Меѓународен аеродром Скопје“, поради приложени фалсификувани негативни ПЦР тестови, од слобода биле лишени В.Б.(37) и Д.Х.(12), двајцата...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Укината забраната за летови од Велика Британија

Редакција
Владата на 36-та седница донесе одлука за укинување на забраната за авионските летови од Велика Британија во земјава која важеше до крајот на 2020 година,...
Свет

Велика Британија одобри употреба на вакцините на Оксфорд и на АстраЗенека

Редакција
Британското регулаторно тело одобри потреба на вакцините против Ковид-19 на Универзитетот Оксфорд и на фармацевтската фирма АстраЗенека. Генералниот директор на АстраЗенека, Паскал Сорио изјави дека...