еМагазин

Tag : франција

Македонија

Тимоние: Никој не треба да ги оспорува намерите на Франција за интегрирање на Западен Балкна во ЕУ

Редакција
Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние денеска пред членовите на Националниот совет за евроинтеграции истакна дека никој не треба да ги оспорува намерите на Франција за интегрирање...
Македонија ТОП СТОРИИ

Остана уште Шпанија: И Франција го ратификуваше Протоколот за НАТО

Редакција
И Националното собрание на Франција денеска го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Информацијата на Твитер ја соопштија вицепремиерката и министерка за одбрана,...
БЕНЧМАРК

ЕУ денеска ќе дискутира за проширувањето, но не и за францускиот предлог

Редакција
Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Францускиот нон-пејпер на разгледување во Владата, Париз бара новата методологија да се објави до јануари 2020

Редакција
Обновениот пристап во процесот на проширување на Европската унија што го бара Франција, во кој владеењето на правото и темелните права остануваат во прв план,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата се согласила со барањето на Франција да се менуваат книгите по историја во насока на помирување

Никола Осило
По повод укажувањето на Бујар Османи, заменик на претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, во врска со иницијативата на Република Франција за менување на...
Македонија

Тимоние: До нас е да разговараме за новите правила на игра, а до вас е да ги донесете законите против корупција

Редакција
Сега е на лидерите на ЕУ да разговараат меѓу себе за да ги сменат правилата на игра, изјави францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, одговарајќи на новинарско...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Уште еден прес на Тимоние и на ВМРО не му треба кампања„: Францускиот амбасадор на „тапет“ на Твитер

Редакција
Прес конференцијата на францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние предизвика лавина од реакции на социјалните мрежи и во јавноста. Тој меѓудругото рече дека е прашање...
Македонија ТОП СТОРИИ

Останаа уште Франција, Холандија и Шпанија: Исланд го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Редакција
И Парламентот на Исланд го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Остануваат уште три земји што треба да го ратификуваат Протоколот за нашето...
Македонија ТОП СТОРИИ

Тимоние го правда Макрон: Датумот не требаше да се третира како награда за Договорот од Преспа

Редакција
Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние денеска на прес-конференцијата што ја закажа со цел да одговори на сите прашања на новинарите по француското „не“ за одлука за...
Македонија

Бугари организираат собир за поддршка на Македонија пред Француската амбасада во Софија

Редакција
Под мотото „Европска иднина за Македонија“ попладнево пред Француската амбасада во Софија ќе се одржи мирен собир за поддршка на европските аспирации на Северна Македонија,...