еМагазин

Tag : франција

Македонија

Тимоние: До нас е да разговараме за новите правила на игра, а до вас е да ги донесете законите против корупција

Редакција
Сега е на лидерите на ЕУ да разговараат меѓу себе за да ги сменат правилата на игра, изјави францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, одговарајќи на новинарско...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Уште еден прес на Тимоние и на ВМРО не му треба кампања„: Францускиот амбасадор на „тапет“ на Твитер

Редакција
Прес конференцијата на францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние предизвика лавина од реакции на социјалните мрежи и во јавноста. Тој меѓудругото рече дека е прашање...
Македонија ТОП СТОРИИ

Останаа уште Франција, Холандија и Шпанија: Исланд го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Редакција
И Парламентот на Исланд го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Остануваат уште три земји што треба да го ратификуваат Протоколот за нашето...
Македонија ТОП СТОРИИ

Тимоние го правда Макрон: Датумот не требаше да се третира како награда за Договорот од Преспа

Редакција
Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние денеска на прес-конференцијата што ја закажа со цел да одговори на сите прашања на новинарите по француското „не“ за одлука за...
Македонија

Бугари организираат собир за поддршка на Македонија пред Француската амбасада во Софија

Редакција
Под мотото „Европска иднина за Македонија“ попладнево пред Француската амбасада во Софија ќе се одржи мирен собир за поддршка на европските аспирации на Северна Македонија,...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Франција не сака во НАТО, а не во ЕУ: Македонската армија има тајно оружје?

Никола Осило
Беше ли промената на името на Македонија смислена операција со единствена цел земјава да стане членка на НАТО е дилема која полека се расчистува, а...
Македонија

Францускиот Сенат го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Никола Осило
Францускиот Сенат го усвои во прво читање предлог-законот за ратификација на Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. Предлог-законот беше усвоен без измени...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Кај треба да потпишеме дека Гоце Делчев е Французин“: Твитер за датумот, Макрон и ЕУ

Редакција
Останува неизвесноста дали Македонија конечно ќе добие датум за старт на преговорите со Европската Унија. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Можен ли е пресврт во 5 до 12...
БЕНЧМАРК

Франција официјално не ја открива својата позиција за денешниот министерски совет во Луксембург

Редакција
Неколку часови пред денешниот министерски состанок во Луксембург, официјален Париз не ја открива својата позиција во однос на почетокот на преговорите за членството на Северна...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Не чека ли ново понижување од ЕУ преку јалов обид за одложени преговори

Никола Осило
Станува ли извесно дека Македонија повторно ќе биде понижена и оставена да чека датум за преговори со Европската Унија е прашање на кое се поверојатен...