еМагазин

Tag : макрон

Македонија ТОП СТОРИИ

Изјавата на Макрон за ЕУ со различни брзини, била погрешно презентирана, вели Османи

Редакција
Изјавата на претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, Европската унија да се подготви за проширување до 2030 година, дадена на Бледскиот стратешки форум има историска...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Ладен туш од Макрон: ЕУ за да прима нови членки треба прво треба да се реформира

Редакција
Додека лидерите на Западан Балкан на Бледскиот стратешки форум во Словенија по којзнае кој пат повикаа да се забраза интеграцијата на овој регион во Европската...
Свет ТОП СТОРИИ

Партијата на Макрон под истрага, полицијата изврши претрес во седиштето

Редакција
Француската полиција изврши претрес во седиштето на партијата „Препород“ на претседателот Емануел Макрон, како дел од истрагата за финансирањето на изборните кампањи во 2017 и...
Свет ТОП СТОРИИ

Скандал: Макрон и поранешна еврокомесарка тајно му помагале на Убер да се прошири во Европа на сметка на такси-индустријата

Редакција
Датотеки до кои дошол Гардијан открија дека политичари меѓу кои и францускиот претседател Емануел Макрон и поранешната еврокомесарка Нели Крос ѝ помагале на американската превозна...
Македонија ТОП СТОРИИ

Се јави и Макрон: Сега останува на вас Македонците да се изјасните

Редакција
С.Македонија повторно се наоѓа пред клучен момент од својата историја. Седумнаесет години по добивањето кандидатски статус, штотуку се отвора историска можност: влегување во активна фаза...
Македонија ТОП СТОРИИ

Османи убеден дека Макрон “Северномакедонци“ го кажувал без навреда

Редакција
Министерот за надворешни работи Бујар Османи во емисијата „10 Минути“ на ТВ 21 посочи дека е убеден оти претседателот на Франција, Емануел Макрон не нарекува...
Македонија ТОП СТОРИИ

Османи го брани Макрон кој не нарече „Северномакедонци“, направил ненамерна грешка

Редакција
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска во одбрана на францускиот претседател, Емануел Макрон, кој вчера не нарече „Северномакедонци“. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Макрон: Блиску сме до...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Макрон: Блиску сме до договор кој овозможува правда за бугарските барања, со „Северномакедонците“ ќе разговараме следните часови

Редакција
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, чија земја претседава со ЕУ до крајот на месецов, се надева дека сѐ уште е можен договор меѓу Скопје и...
Свет ТОП СТОРИИ

Избори во Франција: Макрон остана без апсолутно мнозинство во Парламентот, владеењето станува невозможно

Редакција
Поразен на парламентарните избори, претседателот на Франција се најде без мнозинство во собранието. Радикалната левица станува една од главните сили во Собранието. Со 89 избрани...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Како ќе функционира “Европската политичка заедница“, која ја предлага Макрон

Редакција
Европската политичка заедница, за која се залага францускиот претседател Емануел Макрон, би била отворена за европските држави кои споделуваат заеднички демократски вредности, без разлика дали...