еМагазин

Tag : макрон

МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе извиси ли Македонија: Попусто преименување на државата без датум за преговори со ЕУ

Никола Осило
Како кула од карти се уриваат надежите дека Македонија неделава ќе добие датум за почеток на преговори со Европската Унија откако и по вчерашниот состанок
Македонија

Француската одлука за преговори со Македонија ќе ја носи лично Макрон

Редакција
Нема напредок во заедничката позиција на Европската унија за одлуката за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. Франција сѐ уште нема конечен став,
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ги урна ли Макрон сите надежи за преговори во октомври?

Никола Осило
По вчерашната изјава на францускиот претседател Емануел Макрон дека ќе блокира секакво проширување на Европската унија (ЕУ), откако земјите членки не успеаа да се договорат
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ни порача ли Макрон од Самитот на ЕУ, дека за Македонија нема датум ни во октомври?

Редакција
Изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон на Самитот на лидери на ЕУ дека ќе блокира секакво проширување на Европската унија, откако земјите членки не успеаа да се
БЕНЧМАРК

Прекинат Самитот на ЕУ, лидерите неможат да се договорат кој ќе ја води Унијата

Редакција
Лидерите на 28-те земји членки на ЕУ не успеаја да постигнат компромис за водечките позиции во институциите на Унијата, поради што по 18-часовни разговори го
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Францускиот претседател Макрон: Одбивам секакво проширување пред длабока институционална реформа на ЕУ

Редакција
Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ќе блокира секакво проширување на Европската унија, откако земјите членки не успеаја да се договорат за именување кадар за
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Да можевме сами дома да се средиме, немаше да бараме членство во ЕУ“: Твитер за „студениот„ туш од Меркел и Макрон

Редакција
Угледниот „Фејненшл тајмс“ го соопшти тоа што на македонската јавност и беше познато од поодамна, дека изгледите Македонија да добие датум за старт на преговорите со
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Фајненшл тајмс: Меркел и Маркон им порачаа на балканските лидери прво да се средат по дома, па потоа во ЕУ

Никола Осило
Прво средете си ги сопствените куќи, па потоа ќе добиете членство во ЕУ. Ова е главната пораката што ја добиле лидерите на шесте балкански земји
Свет

(Видео) Војна меѓу полицијата и „Жолтите елеци“ на улиците во Париз

Никола Осило
Војната се врати на улиците на Париз каде што викендов припадниците на движењето „Жолти елеци“ повторно протестираа против политиките на претседателот Емануел Макрон. На еден
Македонија ТОП СТОРИИ

Истражување на Галуп: Од светските лидери, Македонците најпозитивно мислење имаат за Ердоган и Меркел

Редакција
Истражувањето на агенцијата Галуп, спроведено во 57 земји низ целиот свет, покажува дека германската канцеларка Ангела Меркел е најпозитивно оценет лидер вo светот за 2018