еМагазин

Tag : Кирил Петков

Балкан ТОП СТОРИИ

Кирил Петков ја брани Чернева, не оддавала државни тајни на Македонија

Редакција
Во врска со истражната постапка за неговата соработничка за надворешна политика, се огласи поранешниот бугарски премиер, Кирил Петков. Весела Чернева е обвинета дека оддавала државни...
Балкан ТОП СТОРИИ

И Петков почна да употребува „северномакедонски“: За првпат Брисел ја поддржа бугарската позиција

Редакција
Во интервју за Бугарското национално радио, бугарскиот премиер Кирил Петков изјави дека Скопје веќе има избор за сопствената иднина, а Бугарија успеала да ги заштити...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Петков: Ми се допаѓа францускиот предлог, останувам на ветеното одлуката за Македонија да ја донесе бугарското Собрание

Редакција
Ми се допаѓа францускиот предлог и мислам дека не може да има друг таков предлог, изјави денеска во Брисел бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков....
Балкан ТОП СТОРИИ

Петков не го прочитал францускиот предлог кој е доставен до бугарското Собрание

Редакција
Премиерот на Бугарија, Кирил Петков во интервју за Бугарската национална телевизија рече дека без бугарскиот Парламент нема да има одлука, јави дописникот на МИА од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кога ќе добиеме сигнал од француското претседателство дека има усогласен став, ќе дадеме одговор на предлогот за кревање на ветото, вели Османи

Редакција
Шефот на дипломатијата Бујар Османи во одговор на прашање дали е запознаен со францускиот предлог за кревање на ветото од страна на Бугарија кон С.Македонија,...
Балкан ТОП СТОРИИ

За секој предлог од ЕУ во врска со Македонија, ќе треба да се произнесе бугарското Собрание, најави Петков

Редакција
За прашањето за С.Македонија мора да одлучуваат само бугарските пратеници, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков пред почетокот на редовна владина седница, додавајќи дека Владата...
Балкан ТОП СТОРИИ

За Петков Трифонов бил коалционен партнер на мафијата

Редакција
„Бугарија има шанса, мафијата штотуку го загуби коалициониот партнер“, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков на прес-конференција, откако дел од пратениците на “Има таков народ“ (ИТН),...
Балкан ТОП СТОРИИ

Бугарската министерка Генчовска ќе поднесе оставка, оти Петков зборувал со европски дипломати за тргање на ветото

Редакција
Бугарската министерка за надворешни работи Теодора Генчовска денеска најави дека ќе поднесе оставка, поради тоа што дознала дека премиерот Кирил Петков водел разговори со европски...
Македонија ТОП СТОРИИ

Петков има три услови за Македонија, Вархеји сака договор во јуни

Редакција
Сакам да појаснам дека Бугарија има три јасни барања по прашањето на С.Mакедонија. Почитување на рамковната позиција што ја усвои бугарскиот Парламент, вклучување на Бугарите...
Македонија ТОП СТОРИИ

Петков: Палењето на Културниот центар „Иван Михајлов“ е обид за провокација и дестабилизација на нашите односи

Редакција
Бугарскиот премиер Кирил Петков најостро го осуди палењето на влезот на Културниот центар „Иван Михајлов“ во Битола. Тој му се заблагодари на премиерот на С.Македонија,...