еМагазин

Tag : систем

Бизнис ТОП СТОРИИ

Банкарскиот систем е здрав и стабилен, велат од Народна банка

Редакција
Банкарскиот сектор е стабилен и соодветно се справува со тековните предизвици, при што окружувањето и натаму е неизвесно како резултат на глобалните фактори и проследено...
Техно ТОП СТОРИИ

Тим од студенти на ФЕИТ победи на светското финале во развој на систем за диференцирање на шизофренијата и биполарната психоза

Редакција
Тимот „Neuro FEEIT”, составен од студенти на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ), освои прво место на светското финале за процесирање сигнали (IEEE SP...
Македонија ТОП СТОРИИ

Почна исплатата и на аптеките, од утре средства на сметките, велат од ФЗО

Редакција
Исплатата и на аптеките е започната и од утре ќе имаат средства на нивните сметки, соопшти попладнево Фондот за здравствено осигурување (ФЗО), откако претходно денеска...
Македонија ТОП СТОРИИ

Системот на ФЗО профункционира – започна исплата на боледувањата, породилното остуство и разни рефундации

Редакција
Речиси сите модули на ФЗОРСМ, се ставени во функција. ИТ експертите ги финализираат процесите и функционалностите, и со тоа започна исплата на боледувањата, породилното остуство...
Македонија ТОП СТОРИИ

ФЗО очекува системот целосно да профункционира да крајот на денов

Редакција
Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) известува дека системот „Мое Осигурување” функционира за осигурениците во цела држава, со тоа што поради технички прилагодувања, во целосна функција...
Македонија ТОП СТОРИИ

Системот на ФЗО хакиран со „ransomware“, хакерите бараат откуп за да го “ослободат“

Редакција
Информатичкиот систем на Фондот за здравство осигурување (ФЗО) е хакиран со помош на софтверот „ransomware“, а хакерите бараат откуп за да го ослободат, откри премиерот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Падна системот за контрола на граничните премини

Редакција
На граничните премини падна системот за контрола и во моментот се работи на негово оспособување. – МВР информира дека системот на граничните премини не се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија ќе купи систем за противвоздушна одбрана од Франција, договорот е потпишан

Редакција
Министерката за одбрана, Славјанка Петровска во интервју за Канал 5, сооопшти дека е потпишан договорот за набавка на систем за противвоздушна одбрана од Франција. Таа...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија ќе купи систем за противвоздушна одбрана од Франција

Редакција
На денешната седница на Комисијата за одбрана и безбедност на Собранието, министерката за одбрана Славјанка Петровска ги запознала членовите на Комисијата со Информацијата и потребата...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Кога системот ќе затаи, правдата се зема во сопствени раце, случајот со убиениот полицаец во Велес е пример за тоа

Силвана Жежова
Случајот со убиениот полицаец во Велес е еклатантен пример кој, кога системот не реагирал на време и не те казнил соодветно, на крај граѓанинот сам...