еМагазин

Tag : затвореници

Свет

САД ја враќаат смртната казна: Ќе се егзекутираат петмина федерални затвореници

Никола Осило
Министерството за правда на САД закажа извршување пет смртни казни врз затвореници, откако државниот обвинител Вилијам Бар објави дека е повторно воведена смртната казна што...
Македонија ТОП СТОРИИ

Изборен молк, гласаат затворениците и немоќните лица

Редакција
На полноќ заврши изборната кампања за вториот круг од претседателските избори и за предвремените локални што ќе се одржат во општините Охрид и Ново Село...
Македонија

До 11 часот во КПУ Затвор – Скопје гласале преку 60 затвореници

Редакција
Тековно и без проблеми се одвива гласањето во казнено-поправните установи низ земјава. Во 13 КПУ право на глас имаат 1.640 лица, од кои најголемиот број во...
Македонија

ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми

Редакција
Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива тековно и без никакови проблеми. Сите гласачки места се отворени, а изборниот материјал навреме е доставен соопштија...
Локално

Затвореници подметнаа пожар во „Идризово“, нема материјална штета

Редакција
Двајца затвореници во затвореното одделение во затворот „Идризово“ изутринара подметнале пожар кој веднаш бил изгаснат од затворската полиција. Како што информираше за МИА директорот на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Прочистување или упад во правото: Амнестија во просек на секои 4,5 години

Никола Осило
Македонските граѓани бурно реагираа на начинот на кој власта ги амнестира учесниците во собраниските настани на 27 април. Реакциите се оправдани ако се земе предвид...
Македонија

Прекинат штрајкот во „Идризово“: Затворската управа ќе ги пренесе барањата на затворениците

Редакција
Штрајкот на затворениците во „Идризово“ е ставен во мирување. Прекинот бил договорен со затворската Управа со која договориле системски да се разгледаат нивните барања. -Ние...
Македонија

Со глад штрајкуваат 270 затвореници во „Идризово“

Никола Осило
Околу 270 затвореници вечерва штрајкуваат со глад барајќи да бидат опфатени со најавениот закон за амнестија за обвинетите од 27 април во македонското Собрание. Од...
Македонија

Штрајк со глад на затвореници во „Идризово“, бараат амнестија

Редакција
Затвореници од затворот „Идризово“ штрајкуваат со глад барајќи да бидат опфатени со најавениот закон за амнестија за обвинетите од 27 април во македонското Собрание. Од...