еМагазин

Tag : демонстранти

Свет ТОП СТОРИИ

Хаотична ноќ во Франција поради убиство на тинејџер од полицијата: Приведени 1.000 демонстранти, запалени 1.350 автомобили, повредени 79 полицајци

Редакција
Француското Министерство за внатрешни работи соопшти дека изминатата ноќ се уапсени 994 лица, а повредени се 79 полицајци и припадници на жандармеријата. Запалени се околу...
Балкан ТОП СТОРИИ

Њујорк Тајмс: Најголеми улични демонстрации во Србија по соборувањето на Милошевиќ

Редакција
Протестите во Србија поради минатомесечните масовни престрелки се претворија во најголемите улични демонстрации во Белград во саботата откако демонстрантите го соборија Слободан Милошевиќ од функцијата...
Балкан ТОП СТОРИИ

Демонстрантните на протестот „Србија против насилство“ ја блокираа зградата на претседателот

Редакција
Во Белград синоќа проевропската опозиција по петти пат одржа протест под слоганот „Србија против насилството“, јави дописникот на МИА од Белград. Протестот се одвиваше во...
Балкан ТОП СТОРИИ

Повредени десетици демонстранти во протестите на Србите во северно Косово

Редакција
Повеќе од 50 граѓани од српска националност се примени во болницата во Севрна Митровица со повреди здобиени по судирот со припадниците на мировната мисија на...
Балкан ТОП СТОРИИ

Околу 25 припадници на КФОР повредени во судирите во северно Косово

Редакција
Околу 25 војници распоредени во мировната мисија на НАТО, КФОР во Косово се повредени денеска во судирите со српски демонстранти кои бараа смена на неодамна...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Полицијата со шок бомби и солзавец ги растерува демонстрантите во Атина, кои протестираат поради железничката несреќа

Редакција
Илјадници граѓани претпладнево се собраа пред грчкиот Парламент во центарот на Атина, за да го изразат нивниот протест за железничката несреќа во која животот го...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Протест пред Собранието, Мицкоски исвиркан од страна на демонстрантите

Редакција
И денеска група на граѓани протестираат пред Собранието додека траеше расправата за „францускиот предлог“, а продолжи и по завршување на седницата. Притоа демонстрантите фрлаа тоалетна...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Демонстрант падна од јарбол во Тирана: Протест за „Отворен Балкан“ и запалени српски знамиња

Редакција
Синоќа во Тирана се одржаа протест поради „Отворен Балкан“ на кој присуствуваат српскиот претседател Александар Вучиќ и македонскиот премиер Зоран Заев. Според Сали Бериша, лидерот...
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) „Војна“ на улиците низ Солун: Се судрија студенти и полицијата

Редакција
„Војна“ се водеше денеска на улиците низ Солун во соседна Грција, откако се судрија студенти и полицицијата, по одлуката на тамошните власти да стави крај...
Македонија

Обвинителството бара притвор за тројца демонстранти, кои протестираа за пресудата за „Монструм“

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлози за определување мерка притвор за три лица, двајца на возраст од 29 години и...