еМагазин

Tag : КФОР

Балкан ТОП СТОРИИ

КФОР соопшти дека не бил во областа каде што биле уапсени косовските полицајци

Редакција
Мисијата на НАТО во Косово (КФОР) соопшти дека „не била во областа кога српската полиција уапсила тројца косовски полицајци“ и ги повика Косово и Србија...
Балкан

(Видео) Унгарски војници од КФОР ги спуштаат штитовите пред Србите во Косово: Хит на социјалните мрежи во Србија

Редакција
Видео на кое се гледа како унгарските војници, дел од КФОР (НАТО) ги спуштаат штитовите пред Србите кои протестираат во Звечан, општина на северот од...
Балкан ТОП СТОРИИ

Вучиќ: И покрај гаранциите, КФОР не ги заштити Србите, ниту го спречи насилното преземање на власта

Редакција
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ вечерва изјави дека денеска во судирите во Општина Звечан се повредени 52 Срби и 41 припадник на КФОР, а за...
Балкан ТОП СТОРИИ

Повредени десетици демонстранти во протестите на Србите во северно Косово

Редакција
Повеќе од 50 граѓани од српска националност се примени во болницата во Севрна Митровица со повреди здобиени по судирот со припадниците на мировната мисија на...
Балкан ТОП СТОРИИ

Околу 25 припадници на КФОР повредени во судирите во северно Косово

Редакција
Околу 25 војници распоредени во мировната мисија на НАТО, КФОР во Косово се повредени денеска во судирите со српски демонстранти кои бараа смена на неодамна...
Балкан ТОП СТОРИИ

КФОР го одби барањето на Белград за распоредување на српска војска во Косово

Редакција
Српскиот претседател Александар Вучиќ информираше дека КФОР го одби барањето на Белград за враќање на српските безбедносни сили на територијата на Косово и Метохија. „Сите...
Балкан ТОП СТОРИИ

Владата на Србија побара од КФОР враќање на одреден број на српски војници на Косово

Редакција
Српската Влада донела едногласна одлука да испрати барање до КФОР за враќање на српската војска и полиција на Косово од неколку стотици до 1.000 членови,...
Македонија

(Фото) Првиот контингент македонски мировници во КФОР заминаа во Косово

Редакција
Првиот македонски контингент со 44 припадници на Армијата денеска од касарната „Кузман Јосифовски – Питу“ во Тетово, заминаа кон Косово, каде во следните шест месеци...
Балкан

КФОР: Ситуацијата на Косово е мирна и е под контрола

Редакција
Ситуацијата кај браната Газивода е мирна и под контрола, соопшти синоќа КФОР. Меѓународната мисија истовремено истакна дека КФОР е тука да ги заштити сите граѓани...