еМагазин

Tag : Александар Вучиќ

Балкан ТОП СТОРИИ

Вучиќ и се „заблагодари“ на Македонија за коспонзорството на резолуцијата за Сребреница

Редакција
Претседателот на Србија Александар Вучиќ смета дека Македонија е еден од коспонзорите на резолуцијата за прогласување на 11. јули за Меѓународен ден на сеќавање на...
Балкан

(Видео) Предизборно видео на Вучиќ кое ќе ве насмее: Се вози во неговата „шкода“ и се воодушевува на патиштата што ги направил

Редакција
Српските медими јавија дека за 44 денови изборна кампања во Србија, претседателот Александар Вучиќ имал вкупно 46 директни обраќања. Познат по „урнебесните“ видеа и спотови...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

(Фото) „Македонска вечер“ во Белград: Брнабиќ, Вучиќ и политичари од регионот дегустираа македонска храна и вино

Редакција
Во рамки на вториот Саем за вино, храна и туризам „Винска визија на отворениот Балкан“ во Белград, Србија се одржа посебна „Македонска вечер“ во Белград,...
Балкан ТОП СТОРИИ

За Србија и Косово нема европска иднина без имплементација на договорот

Редакција
По неуспехот од последнниот дијалог во Брисел меѓу Белград и Приштина, и по вооружениот напад во Бањска во северно Косово, големата петорка предводена од специјалниот...
Балкан ТОП СТОРИИ

Тежок разговор со петорката на ЕУ, САД, Италија, Германија и Италија, оцени Вучиќ

Редакција
Претседателот на Република Србија Александар Вучиќ оцени дека денешната средба со „големата петорка“ била тешка, јави дописникот на МИА од Белград. -Тешка средба со петорката....
Балкан ТОП СТОРИИ

Белград нема да го екстрадира Радоичиќ, оти Србија не го признава Косово, вели Вучиќ

Редакција
Белград не го признава Косово и не може да го екстрадира во Приштина лицето одговорно за организирање паравоена група на северот на Косово, изјави српскиот...
Балкан ТОП СТОРИИ

„Србите на Косово се побунија, бидејќи не сакаат повеќе да го трпат теророт на Албин Курти,“ изјави Вучиќ за убиството на полицаецот

Редакција
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва во обраќањето до јавноста по последните настани на Косово и пукањето во селото Бањска рече дека ова е еден...
Македонија ТОП СТОРИИ

Вучиќ: Српските функционери да бидат внимателни во изјавите кон Македонија, Ковачевски му реагираше на Курти за Тетово

Редакција
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во обраќање пред новинарите повторно се осврна на Македонија и побара од српските функционери да бидат внимателни во изјавите за...
Балкан ТОП СТОРИИ

Србија го почитува територијалниот интегритет на Украина, истакнал Вучиќ на средбата со Зеленски

Редакција
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска соопшти дека имал добар и отворен разговор во Атина со претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за сите важни прашања,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Српски министер изјави дека признавањето на Косово од страна на Македонија ќе и се удри од глава, реагираа Ковачевски и Вучиќ

Редакција
Вечерва разговаравме со српскиот претседател Александар Вучиќ во Атина. Ме увери дека како преставник на српската држава, тој ги смета македонскиот народ и македонската држава...