еМагазин

Tag : Габриел Ескобар

Балкан ТОП СТОРИИ

За Србија и Косово нема европска иднина без имплементација на договорот

Редакција
По неуспехот од последнниот дијалог во Брисел меѓу Белград и Приштина, и по вооружениот напад во Бањска во северно Косово, големата петорка предводена од специјалниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски на средбата со Ескобар го потврдил ставот за уставните измени

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на средбата со заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар го потврдил ставот на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Прашањето за уставни измени ќе се води толку колку што е потребно, изјави Ковачевски по средбата со Ескобар

Редакција
Фактот дека водиме дебата подолго време, значи дека се работи за исклучително клучно прашање. Доколку се работи за одлука која што не дефинира иднина, тогаш...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нема никого да подложувам на тортура овде, рече Ескобар по средбата со Ковачевски

Редакција
САД ги гледаат како природни партнери оние што се посветени на европската интеграција на НАТО и на борбата против корупцијата, порача заменик-помошникот државен секретар на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Вашингтон очекува Македонија да го продолжи патот кон ЕУ, истакнал Ескобар на средбата со Пендаровски

Редакција
Очекувањето од официјален Вашингтон, Македонија да го продолжи патот кон полноправно членство во Европската Унија, било изразено на средбата на заменик-помошникот државен секретар на Соединетите...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ескобар доаѓа утре во Македонија за уставните измени

Редакција
Заменик-помошникот државен секретар на САД, Габриел Ескобар утре доаѓа во посета на Македонија. Ескобар ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, потврдија за МИА од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Телефонски разговор Османи-Ескобар: Уставните измени и Северот на Косово во фокус

Редакција
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи остварил телефонски разговор со Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар и специјален претставник на САД за Западен Балкан на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Шоле и Ескобар ја одложија посетата на Македонија за по Нова година

Редакција
Советникот на државниот секретар на САД, Дерек Шоле наместо в среда како што беше најавено од Стејт депратментот, ќе ја посети Македонија по Нова година,...