еМагазин

Tag : функционери

Македонија ТОП СТОРИИ

Продолжува „метлата“ на премиерот Зоран Заев: Кои се разрешените и новоименуваните функционери?

Никола Осило
Владата на една од последните седници донела одлука за утврдување на престанок на функциите на повеќе лица и истовремено именува нови функционери. На Горан Николовски...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата бара од сите функционери во своите биографии наместо Македонија да напишат Северна Македонија

Никола Осило
Владата на една од последните седници донела заклучоци да им препорача на повеќе институции и на функционерите да забрзаат со спроведувањето на обврските кои произлегоа...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Метлата“ на Заев се уште чисти: Кои се разрешени и именувани функционери?

Никола Осило
Владата на една од последните седници разрешила и именувала фукционери во повеќе институции и државни органи. Владата заклучила да му предложи на Собранието, за член...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата „подели“ апанажа: Кои се функционерите кои ќе земаат плата иако се разрешени?

Никола Осило
Владата на една од последните седници донела одлука за утврдување на право на плата на неколку функционери кои беа разрешени во јули, годинава, а кои...
Македонија

Васко Ковачевски нов директор на ЕСМ: Кои се новите функционери што ги именува односно ги препорача Владата?

Никола Осило
Владата на денешната седница донесе одлуки и препораки до управни и надзорни одбори за избори на нови членови. На Надзорниот одбор на АД Електрани на...
Македонија

МВР апси поранешни високи функционери, административни службеници и лица кои вршат работи од јавен интерес

Редакција
Министерството за внатрешни работи утрово уапси поранешни високи функционери, административни службеници и лица кои вршат работи од јавен интерес, осомничени за злоупотреба на службената положба...
Македонија

„Метлата“ не е принцип кој што ДУИ го користи, рече Османи

Редакција
Во однос на најавените министерски смени од страна на премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за европски прашања и портпарол на ДУИ, Бујар Османи рече дека има...
Македонија

Обвинителството води предистраги за актуелни функционери, Рускоска не открива за кој

Редакција
Носителите на јавни функции како што се пратеници, судии и обвинители, мора секогаш построго да бидат казнувани, затоа што тие се оние кои треба да го...
Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) Иванов пред три години објави аболиција, ќе има ли ново помилување?

Никола Осило
На денешен ден пред три години претседателот на државата Ѓорѓе Иванов објави аболиција за функционери и од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ, за потоа под притисок...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Колку потрошиле владините функционери на кафани, телефон, авиобилети за шест месеци

Редакција
Трошоците на сите министерства во Владата за периодот од јуни до ноември минатата година, изнесуваат 18.048.080 денари, што е над двојно помалку споредено со трошоците...