еМагазин

Tag : функционери

Македонија

Васко Ковачевски нов директор на ЕСМ: Кои се новите функционери што ги именува односно ги препорача Владата?

Никола Осило
Владата на денешната седница донесе одлуки и препораки до управни и надзорни одбори за избори на нови членови. На Надзорниот одбор на АД Електрани на
Македонија

МВР апси поранешни високи функционери, административни службеници и лица кои вршат работи од јавен интерес

Редакција
Министерството за внатрешни работи утрово уапси поранешни високи функционери, административни службеници и лица кои вршат работи од јавен интерес, осомничени за злоупотреба на службената положба
Македонија

„Метлата“ не е принцип кој што ДУИ го користи, рече Османи

Редакција
Во однос на најавените министерски смени од страна на премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за европски прашања и портпарол на ДУИ, Бујар Османи рече дека има
Македонија

Обвинителството води предистраги за актуелни функционери, Рускоска не открива за кој

Редакција
Носителите на јавни функции како што се пратеници, судии и обвинители, мора секогаш построго да бидат казнувани, затоа што тие се оние кои треба да го
Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) Иванов пред три години објави аболиција, ќе има ли ново помилување?

Никола Осило
На денешен ден пред три години претседателот на државата Ѓорѓе Иванов објави аболиција за функционери и од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ, за потоа под притисок
Бизнис ТОП СТОРИИ

Колку потрошиле владините функционери на кафани, телефон, авиобилети за шест месеци

Редакција
Трошоците на сите министерства во Владата за периодот од јуни до ноември минатата година, изнесуваат 18.048.080 денари, што е над двојно помалку споредено со трошоците
Македонија ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Што пишува во предлог-законот за јавни претрпијатија со кој се отвара простор за вработување на заменици-директори?

Никола Осило
Јавните претпријатија да добијат заменици директори наместо како досега во отсуство на директорите нив да ги менуваат определени заменици кои се веќе вработени во претпријатието,
Македонија

Хелсиншки комитет бараат истрагата за бегството на Груевски итно да заврши и ја осудуваат неажурноста на институциите

Редакција
Најостро ја осудуваме неажурноста на институциите во спроведувањето на истрагите поврзани со утврдување на пропустите и одговорноста за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, се
Локално

Кривични пријави за двајца поранешни функционери од Агенцијата за управување со одземен имот

Никола Осило
СВР Куманово поднесе кривична пријава против С.С.(48), Л.П.(57), двајцата од Скопје, Н.Ф. од село Долно Свиларе, општина Сарај и Б.А.(35) од село Глумово, општина Сарај,
Бизнис

Четири компании не добија државни пари поради поврзаност со функционери

Редакција
Четирите компании кои се изјаснија дека во сопственичката структура имаат носител на јавна функција или член на потесното семејство, се изземени од сегашниот процес на