еМагазин

Tag : барање

Македонија ТОП СТОРИИ

Барањето за екстрадација на Палевски од Турција е испратено

Редакција
Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на осомничениот за убиство и грабнување Љупчо Палевски Палчо од Турција, информираа од таму. Истото преку Министерството...
Македонија ТОП СТОРИИ

Недозволиво е европски земји како Грција и Унгарија да не помогнат во екстрадиција на Груевски и поранешните разузнавачи, вели министерот Лога

Редакција
Никола Груевски останува да одговара за уште девет предмети пред домашните судови и уште еднаш ќе поднесам барање за негова екстрадиција, изјави министерот за правда...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Струјата ќе поскапи за 3,5 до 4%, а зголемувањето на ДДВ-то ќе влијае со плус 4,72% доколку се прифатат барањата на енергетските компании

Редакција
Трите енергетски компании ги доставија своите барања до Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) за цената на електричната енергија на регулираниот пазар по...
Балкан ТОП СТОРИИ

Владата на Србија побара од КФОР враќање на одреден број на српски војници на Косово

Редакција
Српската Влада донела едногласна одлука да испрати барање до КФОР за враќање на српската војска и полиција на Косово од неколку стотици до 1.000 членови,...
Бизнис

Германските инвеститори во државата бараат ефикасна администрација и олеснување на процедурите за поставување на фотоволтаици

Редакција
Минатиот четврток за компаниите-членки на Македонско германското стопанско здружењние организиравме работна средба со претседателот на Владата на Македонија, Димитар Ковачевски, информира Патрик Мартенс, директор на...
Македонија

Ректорот на УКИМ, Јанкуловски прашува по кои критериуми се одвива вакцинацијата во високото образование

Редакција
Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Никола Јанкуловски бара вработените од овој Универзитет да бидат што поскоро вакцинирани, но бара и одговор од надлежните...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Убава вест: Александар Черговски од Берово е жив и здрав, се јавил на семејството но не кажал каде е

Редакција
Внукот на Александар Черговски, Кирил информираше дека семејството воспоставило контакт со него. „Почитувани пријатели, сакам на сите да ви се заблагодарам за секое споделување во...
БЕСПАРИЦА

Туристичките водичи прашуваат зошто се иземени од петтот пакет на економски мерки

Редакција
Македонската асоцијација на туристички водичи и придружници (МАТВП) јавно упатува неколку барања до Владата за подобрување на статусот на водичите. Тие прашуваат зошто и според...
ФИНАНСИСКА ПИСМЕНОСТ

(Видео) Што треба да знаете кога аплицирате за кредит?

Редакција
Народна банка објави ново видео од серијалот едукативни анимирани видеа „Со Народната банка во светот на финансиите“, којшто се изработува со поддршка од Европскиот фонд...
Да помогнеме

27-годишната Драгана е изгубена, семејството бара помош: Носи пругаста блуза и црни тренерки

Редакција
На социјалните мрежи се споделува апел за пронаоѓање на 27-годишната Драгана од Скопје. „Има кафена коса, зелени очи последен пат е забележана во пругаста блузичка,...