еМагазин

Tag : ДДВ

Бизнис

Заев: Ќе има зголемување на прагот за ДДВ обврзници

Никола Осило
Ќе се зголемува прагот од еден милион денари за плаќање ДДВ. Министерството за финансии работи на предлогот и наскоро треба да излезе во јавноста, најави
Бизнис

„Мој ДДВ, моја награда“ – со наградна игра ќе се зголемува фискалната дисциплина

Никола Осило
На предлог на Министерството за финансии, со цел понатамошно зајакнување на фискалната дисциплина и подигањето на свеста на граѓаните за задолжително барање и земање на
Бизнис

„МојДДВ“: Дали повратот на ДДВ може да се направи и на добрата и услугите со 5% ДДВ?

Редакција
Со „МојДДВ“ враќате 15% од ДДВ-то независно од тоа дали фискалната сметка ќе содржи поединечни артикли со стапка од 18% или стапка од 5%, е
Бизнис

Граѓаните се повеќе пријавуваат во УЈП: Ресторани, маркети, фризерски студија, бутици не издаваат фискални сметки

Редакција
Управата за јавни приходи (УЈП) информира за неправилностите коишто од почетокот на мерката поврат на 15 отсто од пресметаниот ДДВ, граѓаните ги пријавуваат на бројот
Бизнис

Како да го надминете проблемот со скенирањето на фискалните сметки на апликацијата „МојДДВ“

Редакција
При користење на апликацијата „МојДДВ“, која до сега ја симнале 58.000 граѓани најмногу поплаки од граѓаните до УЈП имало и за нејасни бар-кодови на сметките
Бизнис

УЈП разјасни повеќе нејаснотии околу враќањето ДДВ од фискални сметки

Никола Осило
Упрвата за јавни приходи (УЈП) објави прецизни одговори за повеќе нејаснотии кои се појавија откако од 1 јули стапи на сила регулативата со која граѓаните
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Дојди, сама сум, ќе скенираме фискални“: Твитер реакции за повратот на ДДВ

Редакција
Повратот на ДДВ е главната тема во јавноста и на социјалните мрежи. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Апликацијата „Мој ДДВ“е достапна на веб-страницата, на „адроид“, но за сега
Бизнис ТОП СТОРИИ

Сите детали: Како и на кој начин ќе можете да ги скенирате фискалните сметки за враќање на ДДВ

Редакција
УЈП за да им излезе во пресрет на граѓаните кои ќе имаат проблем со апликацијата „Мој ДДВ“, за скенирање на фискалните сметки со цел поврат
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер ја „подбра“ Владата: „Ајфон е за богати, а на богатите не им треба поврат на ДДВ“

Никола Осило
Лавина реакции има на социјалните мрежи од граѓани кои користат „Ајфон“ односно оперативен систем „Иос“ и кои се обиделе да ја симнат апликацијата „Мој ДДВ“
Бизнис ТОП СТОРИИ

Сите детали: Како да остварите поврат на 15 отсто ДДВ?

Никола Осило
Од денеска македонските граѓани ќе можат користејќи ја апликацијата „МојДДВ“ да бараат поврат на 15 отсто од данокот на додадена вредност за купени добра или