еМагазин

Tag : население

Свет

Австралиските власти повторно побараа евакуација поради опасност од нови пожари

Редакција
Австралиските власти денеска побараа уште една масовна евакуација од густо населениот југоисточен дел на земјата, со оглед на тоа што високите температури што се очекуваат...
Македонија ТОП СТОРИИ

Изборите пак ќе го одложат пописот

Редакција
Одлуката за одржување на предвремени Парламентарни избори на 12 април 2020 година го доведува во прашање терминот за одржување на Пописот на населението, домаќинствата и...
Бизнис

Преполовена добивката на „Прилепска пиварница“: Одливот на население една од главните причини

Никола Осило
„Прилепска пиварница“ во првото полугодие од 2019 година оствари добивка од 31 милиони денари, што е намалување во однос на истиот период минатата година кога...
Македонија

Македонското население исчезнува: Природниот прираст во минус од 235 лица

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во второто тримесечје од 2019 година, во споредба со истиот период од претходната година,...
БАШ НИ Е ЌЕФ

НЛБ Банка ја проширува кредитната понуда со два нови кредитни продукти за правни лица наменети за стимулација на инвестициите

Редакција
Ве информираме дека НЛБ Банка АД Скопје воведe две нови кредитни линии за клиенти-правни лица за реализација на долгорочни инвестициони проекти. Понудата е креирана како...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Предлог-законот за попис во Собрание: Ќе се преброиме ли конечно?

Редакција
Денеска собраниската Комисија за европски прашања треба да расправа по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2020 година, во...
Македонија

Стартува пробниот попис на населението, домаќинствата и становите

Редакција
Државниот завод за статистика (ДЗС) денеска ќе започне со теренски активности за пробниот попис на населението, домаќинствата и становите. Пробниот попис ќе се спроведе во...
Бизнис

ДЗС: Невработеноста падна на 17,8 отсто

Редакција
Стапката на невработеност падна на 17,8 отсто во првиот квартал од годинава, објави Државниот завод за статистика. Во однос на четвртиот квартал лани стапката на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Штабот на Река: Малата излезност ја потврдува тезата дека 1/4 од населението е иселено од државата

Редакција
Од изборниот штаб на претседателскиот кандидат, Блерим Река оценија дека денешните избори поминале во фер и демократсска атмосфера. -Нашиот впечаток од овие избори е дека...
Бизнис

Кредитирањето на компаниите и населението во пораст, мал пад на депозитите

Редакција
Првичните монетарни податоци за септември 2018 година покажуваат натамошен раст на кредитите, при забележано месечно намалување на депозитната база, информираат од Народна банка. Во соопштението...