еМагазин

Tag : компании

Свет

Амазон за првпат е највредна американска компанија со чии акции се тргува на берза

Редакција
Амазон го надмина Мајкрософт на листата највредни компании во САД со чии акции јавно се тргува, откако превирањата на берзите доведоа до промена на листата
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет најтргувани акции на Македонската берза

Никола Осило
Македонската берза го објави билтенот за декември, минатата година во кој може да се види дека топ пет најтргувани се акциите на Комерцијална банка со
Бизнис

Македонските производители на челик и алуминиум од следната година со ограничен извоз во ЕУ

Редакција
Од идната година за македонските компании кои произведуваат челик и алуминиум ќе важат новите мерки за ограничен извоз во ЕУ, поради што можните загуби се
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет компании од Македонската берза со најголем профит

Никола Осило
Заклучно со септември, годинава најголема добивка меѓу 101 компанија што котираат на Македонската берза оствариле: Стопанска банка Скопје (2.589.629.000 денари), НЛБ Банка (1.857.410.000 денари) Комерцијална
Бизнис ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Кои компании од берзата прават профит, а кои работат со загуба?

Никола Осило
Заклучно со септември, годинава од вкупно 101 компанија што котираат на Македонската берза добивка оствариле 72, а загуба 29 со загуба. Овие 72 компании оствариле
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Фото) Кои се најуспешните претприемачи за годинава што изминува

Редакција
Со цел поттикнување на претприемачкиот дух преку промоција на успешни примери, се доделија престижните награди „Претприемач на годината 2018“ за најуспешните претприемачи на микро и
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Галерија) Кои се најуспешните албански компании во Македонија?

Редакција
Стопанската Комора на Северо-Западна Македонија по осми пат ги објави ТОП 100 најуспешните албански компании во Македонија. Станува збор за најмоќните компании во изминатата година
Интервју ТОП СТОРИИ

Јасмин Бем: Разновидноста носи развој, профитабилност и одржливост на компаниите

Редакција
Деновиве во Скопје се оддржа Самитот Македонија2025, а Јасмин Бем беше една од учесниците. Таа се осврна на интересна тема, зборувајќи за тактиките како да
Бизнис ТОП СТОРИИ

Звучни имиња на најновата листа должници на УЈП: Компании и фудбалски клубови должат милиони

Никола Осило
Управата за јавни приходи ја објави најновата листа на должници за долгови доспеани до 31.07.2018 и неплатени до 31.10.2018 година по основ на ДДВ, данок
Бизнис ТОП СТОРИИ

Камчев: Моите компании работат законски, отворени сме за соработка со СЈО

Редакција
Извршниот директор на „Орка Холдинг“, Јордан Камчев денеска преку пишано соопштение изјави дека сите негови компании се отворени за соработка со Специјалното јавно обвинителство, како