еМагазин

Tag : компании

Бизнис ТОП СТОРИИ

68. компании кои котираат на Македонската берза лани со добивка, 21. со загуба

Редакција
Македонската берза направи преглед на финансиските резултати на компаниите за работењето лани кој покажува дека 68. компании кои котираат на Берзата оствариле добивка, помалку споредено...
Бизнис

За прв пат исплатени повеќе пари за домашните отколку за странските инвеститори, тврди Деспотовски

Редакција
Во 2023 година од државниот буџет се исплатени повеќе средства за домашните отколку за странските инвеститори во Македонија. Соодносот е некаде 55:45 во полза на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Од 89. компании на Македонската берза, само 16,5% имаат извршни директори или претседатели на УО кои се жени

Редакција
Од 89. компании кои котираат на официјалниот пазар на Македонската берза, само 16,5% имаат извршни директори или претседатели на Управниот одбор кои се жени. Оваа...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кои се нафтените компании кои со лажни фактури се обиделе да го оштетат буџетот за околу 3 милиони евра

Редакција
Од Управата за јавни приходи (УЈП) не ги соопштија имињата на трите нафтени компании кои со лажни фактури се обиделе да го оштетат државниот буџетот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Ќе затворат легални домашни компании, а преку онлајн страници друг ќе го превземе бизнисот, велат од компаниите за игри на среќа

Редакција
Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ), заедно со Асоцијацијата на приредувачи на игри на среќа во автомат клубови и казина (АПИС), денеска, во многу поголем број...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонија2025 со силна поддршка на развојот: Поддржани над 55 компании и околу 500 млади лица

Редакција
Јакнење на конкурентноста, поттикнување на силен економски развој и реформи, зајакнување на приватниот сектор преку партнерства и соработка се во фокусот на организацијата Македонија 2025,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Кој од компаниите кои котираат на Македонската берза во третото тримесечије оствариле добивка, а кои загуба

Редакција
Македонската берза објави преглед како работеле компаниите кои котираат на Берзата во првите девет месеци од годинава. Во овој период 69 од нив оствариле добивка,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Солидарен данок не платиле 52 компании, ќе им бидат блокирани сметките на 24. ноември

Редакција
Заклучно со денеска се уплатени 2.210.108.927 денари по основ на солидарен данок од страна на 98 даночни обврзници од вкупно 150. Тие што не платиле...
Бизнис

Нов повик за практикантство во компаниите

Редакција
Агенцијата за вработување (АВРСМ), во рамки на ИПА проектот „Активација на ранливи групи на пазарот на трудот“, финансиран од Европската Унија, објави оглас за практикантство...
Свет ТОП СТОРИИ

Се повеќе компании во ЕУ банкротираат, највисок процент во последните осум години

Редакција
Бројот на компании во Европската унија што прогласија банкрот во вториот квартал е зголемен за 8,4 отсто во однос на претходниот квартал и сега е...