еМагазин

Tag : екстрадиција

Македонија

Косово не одговара на барањата на Македонија за екстрадиција на обвинетите за „Монструм“, Демири и Исмаиловиќ

Редакција
Министерката за правда Рената Дескоска ќе се сретне со семејствата на жртвите во случајот „Монструм“ и детално ќе ги информира околу преземените дејствија за екстрадиција...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кривичен суд: Не се исполнети условите за екстрадиција на Морина во Србија

Редакција
Кривичниот совет при Основниот кривичен суд – Скопје донесе решение дека не се исполнети условите за екстрадиција на поранешниот припадник на Ослободителната војска на Косово...
Македонија

Заев: Мора да се почитува домашното и меѓународното право, Морина ги има сите права

Редакција
Владеењето на правото и почитувањето на меѓународни правила е норматив, европска вредност која и вие и јас и сите се залагаме. Потерницата е стигната од...
Македонија

Груевски се јави за денешното сослушување: Стандардна процедура на институциите во Унгарија

Редакција
На Фејсбук, по денешното рочиште, на кое беше одлучено дека поранешниот премиер нема да и биде испорачан на Македонија, се јави Никола Груевски. „Денеска спроведена...
Македонија ТОП СТОРИИ

Груевски се спаси: Унгарија не дозволува екстрадиција

Редакција
Азилантот Никола Груевски останува во Будимпешта, Унгарија, бидејќи унгарскиот суд не дозволи негова екстрадиција, оти имал статус на бегалец. Со ова практично е одбиено барањето...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Груевски во судница во Будимпешта со „стил“ ја чека одлуката: Капа, очила за сонце и лисици на рацете

Редакција
Со темни очила и безбол капче азилантот Никола Груевски денеска се појави во судот во Будимпешта, Унгарија на рочиште за барањето за екстрадиција од страна...
Македонија

Барањето за екстрадиција на Груевски како организатор на настаните од 27. април деновиве ќе биде пратено до Будимпешта

Редакција
Барањето за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски како организатор на настаните во Собранието од 27 април деновиве ќе биде пратено до Будимпешта, изјави денеска...
Македонија

Пендаровски за турското барање за екстрадиција: Мораме да ја следиме политиката на ЕУ

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски денеска од Брисел порача дека за барањата на официјална Анкара за екстрадиција на неколку лица осомничени за терористички активности, Северна Македонија мора...
Македонија

Ако има докази ќе се постапи по барањето за екстрадиција на турските државјани, кои ги бара Турција

Редакција
Македонија ќе постапи според меѓународните правила и договори во однос на барањето за екстрадиција во Турција на неколку нејзини државјани, изјави денеска премиерот Зоран Заев....
Македонија

Дескоска: Грчкото министерство за правда сѐ уште без одговор на барањата за екстрадиција на Грујевски и Бошковски

Редакција
Министерството за правда на Грција сѐ уште е без одговор на барањата за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски, што се клуч во судскиот...