еМагазин

Tag : апел

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Скопските пожарникари апелираат: „Ние останавме на работа, Вие седете дома, спасете живот“

Редакција
Припадниците на Територијалната противпожарна единица во Скопје на интересен начин упатија апел до граѓаните да останат дома за да се спречи ширењето на корона вирусот....
ЖИВОТ

Филипче: Да се однесуваме одговорно и без паника, со што ќе го заштитиме здравствениот систем

Редакција
Граѓаните да применуваат примарно телефонска и електронска комуникација со здравствените установи, освен при неодложна здравствена потреба, и да се почитуваат стручните препораки од матичните лекари...
Македонија ТОП СТОРИИ

Седете дома за да им олесниме: 23.000 здравствени работници се грижат за два милиони народ

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче денеска уште еднаш апелираше граѓаните да седат дома, да ги почитуваат мерките, бидејќи медицински се издржани. „23.000 здравствени работници се...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Филипче: Потребна е силна поддршка и соработка со граѓаните, мерките се заоструваат

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче уште еднаш на неговиот фејсбук-профил на повтори дека сите граѓани, компании, институции, секој поединец, максимално сериозно и без никакви отстапки...
Македонија ТОП СТОРИИ

Димитров: Ве молам не патувајте се откажуваат летови, државите ги затвораат границите

Редакција
Министерот за надворешни работи, Никола Димитров вечерва упати апел до македонските граѓани да не патуваат никаде, бидејќи ситуацијата се менува од час во час и...
Локално

Приведен гостиварски угостител, бидејќи не го затворил ресторанот во кој имало гости

Редакција
Денеска (16 март) околу 13 часот, полициски службеници на Секторот за внатрешни работи Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од слобода 51-годишниот...
Да помогнеме

„Сакам да живеам“ порачува Наташа, која е самохрана мајка на мало дете и боледува од рак на желудник и црн дроб

Редакција
Наташа Николовска упати апел на социјалните мрежи за помош, бидејќи боледува од рак на желудник и црн дроб и треба да се лекува во Турција....
Македонија

МВР со апел до граѓаните да си ги подигнат личните карти за кои аплицирале

Редакција
Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните чии нови лични карти се веќе испечатени да дојдат во подрачните единици на Министерството (онаму каде што аплицирале...
Локално ТОП СТОРИИ

За попладне во Скопје најавен силен ветер кој ќе достигне 80 километри на час, бидете претпазливи

Редакција
Скопската Општина Карпош предупредува за посилен ветер во Скопје во попладневните часови со брзина до 80 километри на час. Информациите ги добиле од УХМР. Оттука,...
Да помогнеме

Потребни се еден кубик даски и ќерамиди, за сонот за куќа на едно семејство да стане реалност

Редакција
„Вистински дела на љубезноста“ на нивниот твитер-прфил објавија дека се потребни еден кубик даски и ќерамиди за да се заврши куќа на семејството Џајковиќ. „На...