еМагазин

Tag : вакцина

Свет ТОП СТОРИИ

Мајмуни кои беа вакцинирани со вакцина за Ковид-19 на универзитетот Оксфорд развиле антитела за 14 дена

Редакција
Вакцината против коронавирусот што била развиена од научници од универзитетот Оксфорд и тестирана врз шест мајмуни, дала ветувачки наоди кои на крајот од минатиот месец...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

Тимот на штипјанецот Панче Наумов работи на развивање на вакцина против корона вирусот во ОАЕ

Редакција
Македонецот Панче Наумов, кој на светската научна јавност е познат по неговите истражувања и пронајдоци во делот на хемијата, деновиве во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ)...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) ТВ Сител: Борко Андреевски е првиот Mакедонец кој ја прими тест-вакцината против корона вирусот во Англија, и се чувствува добро

Редакција
Борко Андреевски е првиот Mакедонец кој ја прими тест-вакцината против Ковид-19 во Англија, јави ТВ Сител. Како волонтер се пријавил пред две недели и по...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во земјите каде што се дава БСЖ вакцина, кривата на заболени од корона вирусот се разликува од оние кои ја немаат во вакциналниот календар

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција рече дека во сите земји каде БСЖ вакцината е задолжителна има поинакви криви за разлика од други...
ЖИВОТ

Вакцина за корона вирусот нема да има до крајот на годината, најбрзо за година и половина

Редакција
Вакцината за корона вирусот не би можело да се очекува да биде произведена до крајот на оваа година, рече епидемиологот Владимир Микиќ одговарајќи на прашање...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Епидемиологот Микиќ: Постојат индиции дека можеби БСЖ-то создава отпорност на корона вирусот кај некои лица

Редакција
Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот, истакна епидемиологот Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Епидемиологот Микиќ: Смртноста од корона вирусот е под 4%, но мора следниот период да го заштитиме системот

Редакција
Епидемиологот Владимир Микиќ на денешната прес-конференција во Владата, апелираше до граѓаните, следниот период да ги почитуваат препораките, бидејќи немаме друг начин да се заштитат корона...
Свет ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Секоја чест за Jennifer Haller, која волонтираше прва на нејзе да се тестира потенцијалната вакцина за корона вирусот

Редакција
Американката Jennifer Haller (43), мајка на две деца, од Сиетл, САД, е првата личност во историјата што волонтираше на нејзе да биде тестирана потенцијалната вакцина...
Свет ТОП СТОРИИ

„Тепачка“ за вакцина за коронавирусот: Трамп нудел милијарда долари?

Редакција
Американскиот претседател Доналд Трамп понудил милијарда долари за вакцина за коронавирусот која ја развива германската компанија „CureVac“, објави германскиот весник „Велт“. Овој реномиран медиум цитирајќи...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Како граѓани, нема да помогнеме во борбата против корона вирусот со бегање од болница и давање на лажни информации на граница

Силвана Жежова
Откако на 26 февруари беше објавено дека во Македонија го имаме првиот случај на корона вирус, како граѓани до сега направивме барем две грешки во...