еМагазин

Tag : вакцина

Свет ТОП СТОРИИ

Русија: Ќе требаат од 8 до 10 месеци за нова вакцина против коронавирусот

Редакција
Од 8 до 10 месеци ќе бидат потребни за да се развие вакцина против коронавирусот, изјави рускиот министер за здравство Михаил Мурашко, пренесе Ројтерс. „Процесот...
ЖИВОТ

На Инфективна клиника се лекуваат 14 пациенти со грип и компликации, а еден во тешка животозагрозувачка состојба

Редакција
Четиринаесет пациенти со клиничка слика на грип и компликации меѓу кои најчесто со пневмонија, се лекуваат на Универзитетската Клиника за инфективни болести. Од нив пет...
Свет ТОП СТОРИИ

Откриена нова вакцина против туберкулоза

Редакција
Секоја година, 10 милиони луѓе во светот заболуваат од туберкулоза, во моментов водечка причина за смртни случаи од заразни болести, а овој тренд би можел...
Македонија

Околу 200 првачиња не следат настава зашто се невакцинирани

Редакција
Според податоците што Министерството за образование и наука до петокот ги добило од терен од просветните инспектори и кои се досега обработени, околу 200 првачиња...
ЖИВОТ

Нема да се запишуваат првачиња кои не се вакцинирани

Редакција
Владиниот портпарол Миле Бошњаковски вели дека нема да се отстапува од донесените мерки по прогласената епидимија од морбили и оти од оваа учебна година нема...
ЖИВОТ

Претседателските избори ја одложија расправата за укинување на задолжителното вакцинирање

Никола Осило
Граѓанска иницијатива за донесување закон за изменување на Законот за заштита на населението од заразни болести на 129 граѓани ќе биде разгледана на седница на...
ЖИВОТ

Тринаесет ново заболени од морбили, дете и возрасен во тешка состојба

Редакција
Тринаесет заболени со морбили се регистрирани во текот на вчерашниот ден од кои седум се примени на болничко лекување, информираат од Министерството за здравство согласно...
Македонија ТОП СТОРИИ

Трета жртва: Од морбили почина бебе од тетовско

Редакција
Министерството за здравство ја известува јавноста дека вчера (10 февруари 2019) во вечерните часови почина 13-месечно дете од тетовскиот регион од компликации предизвикани од морбили...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер „зовре“: Лажниот цепелин на Столе може вода да му носи на лажното вакцинирање на Филипче

Никола Осило
Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика изјавата на министерот за здравство Венко Филипче дека не ја вакцинирал внкуката со МРП вакцина. Главните забелешки се дека...
Локално

Во поликлиниките на територија на град Скопје вакцинирани 371 дете

Редакција
Министерство за здравство информира дека до 14 часот, во поликлиниките на територија на град Скопје вакцинирани се вкупно 371 дете. „Состојбата на пациентите, кои се...