еМагазин
Image default
Балкан

КФОР: Ситуацијата на Косово е мирна и е под контрола

Ситуацијата кај браната Газивода е мирна и под контрола, соопшти синоќа КФОР.

Меѓународната мисија истовремено истакна дека КФОР е тука да ги заштити сите граѓани на Косово.

КФОР повтори дека нема блокада кај браната Газивода и оти не ја преземале контролата над браната, ниту над хидроелектраната.

Во соопштението КФОР потенцира дека ја извршува својата нормална должност во согласност со мандатот врз основа на Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во Солун не се одржа Стрејт парада, во организација на „Обединети Македонци“ од безбедносни причини

Редакција

И Грција ќе стави табли со Република Северна Македонија

Редакција

Почина познатиот твитерџија „Покојна Милева“

Редакција