еМагазин
Image default
Балкан ТОП СТОРИИ

Околу 25 припадници на КФОР повредени во судирите во северно Косово

Околу 25 војници распоредени во мировната мисија на НАТО, КФОР во Косово се повредени денеска во судирите со српски демонстранти кои бараа смена на неодамна избраните градоначалници етнички Албанци, соопшти КФОР.

„Додека се спротивставуваа… неколку војници на италијанскиот и унгарскиот контингент на КФОР беа цел на неиспровоцирани напади и се здобија со скршеници и изгореници поради експлозија на запаливи средства“, се вели во соопштението на КФОР.

НАТО остро ги осуди „неиспровоцираните напади“ врз трупите на КФОР, додавајќи дека „таквите напади се целосно неприфатливи“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Вознемирувачки сцени од Косово: Судир на КФОР и Срби, има повредени

МИА/Фото: Еуролекс/Твитер

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Колкава плата имал лани директорот на велешки „Димко Митрев“ и челеновите на Одборот на директори

Редакција

Бугарија ја отвара границата за македонските граѓани со негативен ПЦР-тест

Редакција

Охридското обвинителство поднесе обвинение против браќата Усеини, притворот продолжен

Редакција