еМагазин

Tag : монструм

Македонија ТОП СТОРИИ

СДСМ ќе поднесе амандман доколку постои можност да бидат амнестирани осудени од „Монструм“, најави Ковачевски

Редакција
Премиерот Димитар Ковачевски од собраниската говорница вчера одговарајќи на пратеничко прашање изјави дека пратеничката група на СДСМ ќе поднесе амандман доколку постои можност да се...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Двајца осудени за „Монструм“, Сеат Кочан и повратник од ИСИС на слобода со Законот за амнестија на министерот Лога

Редакција
Телевизијата 24 објави дел од листата на осуденици кои ќе излезат од затвор ако во Собранието помине Законот за амнестија на министерот за правда Кренар...
Македонија ТОП СТОРИИ

Врховен ги одби жалбите на обвинетите за „Монструм“

Редакција
Врховниот суд ги одби како неосновани жалбите на обвинетите за случајот „Монструм“ и ја потврди во целост пресудата на Апелациониот суд Скопје од 31 март...
Македонија

Поради барање за иземање на судии, Врховен ја одложи седницата за „Монструм“

Редакција
Поради барање на одбраната за изземање на двајца судии од Судечкиот совет, денешната јавна седница за случајот „Монструм“ во Врховниот суд се одложи. Според одбраната...
Македонија ТОП СТОРИИ

Апелација ги одби жалбите на обвинетите во „Монструм“, казните потврдени

Редакција
Жалбите на петмината обвинети во случајот „Монструм“ се одбиени како неосновани, а првостепената пресуда е преиначена само по однос на засметувањето на мерката притвор што...
Македонија

Курти не кажа кога и дали во Македонија од Косово ќе бидат испорачани двајцата обвинети за „Монструм“

Редакција
Министрите за правда на Владите на Северна Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат и за ова прашање, изјави косовскиот премиер...
Македонија

Косово не го прифати барањето за екстрадиција на Африм Исмаиловиќ осуден за „Монструм“

Редакција
Косово одби да го испорача Африм Исмаиловиќ, осуден на доживотен затвор во случајот „Монструм“, јавува „Алсат-М“ . Во одлуката на Основниот суд во Приштина, Специјалното...
Македонија

Сослушани сведоци на одбраната во случајот за протестите за пресудата за „Монструм”

Редакција
Со сослушување на сведоци предложени од одбраната, денеска во Основниот кривичен суд во Скопје продолжи судењето за случувањата од 26 февруари за време на протестите...
Македонија

Косово се уште без одговор дали ќе го екстрадира Исмаиловиќ, осуден на доживотен затвор за „Монструм“

Редакција
Иако македонските власти дале гаранции дека на Африм Исмаиловиќ, осуден на доживотен затвор во процесот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковското Езеро, ќе му се...
Македонија

Медиумски работник на ТВ Сонце сведочеше како бил поврден, на судењето за обвинетите за протестот против пресудата за „Монструм“

Редакција
Судењето за немилите настани на протестот за случајот „Монструм”, кои се одржаа на 26 февруари, предвидено е да продолжи на 19 април. На денешното рочиште...