еМагазин

Tag : монструм

Македонија

Полицаец сведочеше за „Монструм“: „Имав информации за можни напади, Мијалков и Радникот не прифатија средба“

Редакција
Десетина дена пред крвавиот настан кај Смилковско Езеро, Зоран Трајковски, актуелен полициски службеник во Полициска станица Драчево (поранешен началник на Секторот за оперативно изведување 1998-2003...
Македонија

Муса Џафери сведочеше за „Монструм“: Бевме загрижени за да не дојде до меѓуенички и меѓурелигиски тензии во Скопје

Редакција
Поранешниот вицепремиер задолжен за спроведување на Рамковниот договор, Муса Џафери на денешното судско рочиште во врска со петкратното убиство кај Смилковското Езеро, рече дека во...
Македонија

Судење за „Монструм“: Поранешниот министер Беџети имал средба со семејства на обвинети за случајот

Редакција
Поранешниот министер за правда, Блерим Беџети и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска имале различни убедувања за случајот „Монструм”, рече на денешното судско рочиште...
Македонија

Ново рочиште за „Монуструм“: Треба да сведочат Блерим Беџети и Муса Џафери

Редакција
Поранешниот министер за правда и актуелен градоначалник на Општина Сарај, Блерим Беџети, предвидено е денеска да сведочи на рочиштето за случајот „Монструм”. Како сведок на...
Македонија

Мијалков на судењето за „Монструм“: Не се сеќавам дали странски служби не информирале дека станува збор за лица кои биле на воени боишта

Редакција
Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, денеска при сведочењето во Кривичниот суд Скопје, за предметот „Монструм“, за убиството на четирите...
Македонија

Алексовски на судењето за „Монструм“: Имав усна информација од Трајковски за движења на екстремистички групи, но не ми беше потврдена

Редакција
Поранешниот советник за национална безбедност, Синиша Алексовски, на денешното рочиште за „Монструм“, рече дека имал усна информација од полицискиот службеник Зоран Трајковски дека има движења...
Македонија

Сашо Мијалков и Муса Џафери ќе сведочат на судењето за „Монструм”

Редакција
Повторената судска постапка за предметот „Монструм” во Кривичниот суд во Скопје продолжува со искази на сведоците Синиша Алексовски, Сашо Мијалков, Блерим Беџети и Муса Џафери....
Македонија

Мијалков, Џафери и Беџети следни сведоци за „Монструм“

Редакција
Со сведочење на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков и советникот на поранешниот престедател Ѓорге Иванов, Синиша Алексовски на 27-ми...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ахмети се знаел со Фејзи Азири, обвинет во „Монструм“, Османи го посетил семејството на заштитениот сведок Хаки Азири

Редакција
На денешното рочиште за „Монструм“, лидерот на ДУИ, Али Ахмети рече дека во периодот од 2002 или 2003 година се познавал со Фејзи Азири, еден...
Македонија

Османи сведочеше за “Монструм“: Беше многу важно судењето да се повтори, бидејќи граѓаните не веруваат

Редакција
Мојата улога денеска беше како сведок, споредено во тоа време како гласноговорник на ДУИ, да придонесам овој длабоко сензитивен, политизиран судски процес да се разреши...