еМагазин

Tag : протести

Македонија ТОП СТОРИИ

Под притисок на јавноста Владата ги повлекува предлог-измените за ограничување на протестите

Редакција
Владата ги повлекува предлог-измените на Законот за јавни собири, има простор за разговори и подобрувања согласно Уставот, информираат од таму. „Владата ги слушна забелешките на...
Локално

Граѓаните утре ќе протестираат за да го спасат теренчето во училиштето „Блаже Конески“

Редакција
На 9 ноември, сабота, во 12 часот, ќе се одржи мирен протест на родителите и учениците од ООУ „Блаже Конески“, општина Аеродром, Скопје, со цел...
Свет

Вознемирувачко видео: Две полицајки запалени со молотови коктели на протестите во Чиле

Никола Осило
Две полицајки завршија со тешки изгореници на лицата откако беа погодени од молотови коктели за време на протестите во Чиле. Во масовните антивладини протести кои...
Свет ТОП СТОРИИ

(Вознемирувачко видео) Шокантни снимки од Чиле: Војската пука во демонстранти

Редакција
Шокатни снимки деновиве пристигнуваат од Чиле, каде се протестира за зголемувањето на цената на јавниот превоз. Војската излезе на улица за да ги спречи протестите...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Војна на улиците на Барселона

Никола Осило
Мирните протести во Барселона против драконските затворски казни за каталонските лидери кои бараат осамостојување на Каталонија во изминативе денови на моменти преоѓаат во вистинска војна...
Свет

(Видео) Напната атмосфера во Русија: Полицијата апсеше на протестите на опозицијата

Никола Осило
Руската полиција притвори околу илјада граѓани кои учествуваа на протестот кој вчера се одржа на повик на опозициските лидери, пренесуваат новинските агенции. Во напната атмосфера,...
Свет

(Видео) „Војна“ на улиците во Хонг Конг: Демонстрантите се судрија со полицијата

Никола Осило
Полицијата за справување со нереди и демонстрантите се судрија денеска во Хонг Конг додека властите се обидуваат да ја стават ситуацијата под контрола во округот Јуен Лонг....
Балкан

(ВИДЕО) Вознемирувачки сцени на протестите против Договорот од Преспа во Атина и Солун

Редакција
Полицијата во Атина и Солун синоќа имаше многу работа. Освен во главниот град на Грција, протести против Договорот од Преспа, имаше и во Солун. Во...
Балкан

(ВО ЖИВО) Протест за името Македонија и против Договорот од Преспа во Атина

Редакција
Денеска во Атина од 14 часот по грчко или 13 часот по македонско време, се одржува нов протест против Договорот од Преспа и името Македонија....
Балкан

(ВИДЕО) „Алекандре Вучиќу, ова е крајот!“: Масовните протести во Србија продолжуваат

Редакција
Во Белград и оваа сабота се одржа нов, седми голем масовен протест „Стоп на крвавите кошули“ за демократски слободи под слоганот „Еден од пет милиони...