еМагазин

Tag : протести

Балкан ТОП СТОРИИ

Атина пред „експлозија“: Масовни протести и контрапротести за името, 1.500 полицајци, дронови и хеликоптери

Редакција
Во пресрет на ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент, атмосферата во Грција е особено вжештена. Закани преку телефон до пратениците кои го поддржуваат...
Свет ТОП СТОРИИ

Протестите на „жолтите елеци“ не беа за џабе: Макрон вети зголемување на минималната плата за 100 евра

Редакција
Францускиот претседател Емануел Макрон вети зголемување за 100 евра на минималната месечна плата во Франција што работодавците нема да ги чини ништо. Во 13-минутен телевизиски...
Балкан

Вучиќ за протестите на опозицијата: И пет милиони да се соберете, ниту едно барање нема да ви исполнам

Редакција
Претседателот на Србија и на Српската напредна партија (СНС) Александар Вучиќ изјави дека нема да исполни ниту едно барање на опозицијата, колку и да излегуваат...
Свет

(Видео) Европа на нозе, протести од Париз до Тирана

Никола Осило
Протестите на Жолтите елеци се главна вест во сите светски медиуми, а освен во Франција тие вчера протестираа и во Белгија и во Холандија. Освен...
Свет ТОП СТОРИИ

(Во живо) Војна на улиците на Париз

Никола Осило
Масовни протести со многу блиски средби и насилство меѓу протестантите и полицијата кои резултираат со апсења, но и повредени лица во моментов има на повеќе...
Македонија

МНР со препорака: Поради најавен протест да се избегнуваат делови од Париз

Редакција
Министерството за надворешни работи на Република Македонија ги потсетува македонските граѓани кои планираат да патуваат во Париз дека на 8 декември е закажан протест и...
Балкан

Опсади во 13.9 отсто од средните училишта во Грција поради Договорот од Преспа

Редакција
Само во 13.9 отсто од средните училишта во Грција вчера имаше опсади од учениците, поради Договорот од Преспа, покажаа податоците од Министерството за образование на...
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) И грчките ученици ќе се „борат“ против Договорот од Преспа

Редакција
Договорот од Преспа ги мобилизираше и грчките ученици кои тврдат дека „демократијата ја продаде Македонија“ и организираат протести во Солун. Нивните врсници од Атина со...
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ најавува антивладини протести, првиот е на 28 ноември

Редакција
Извршниот комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ на седница донесе одлука во наредниот период да организира протести со кои што “ќе се застане на патот на антинародната...
Македонија

Амбасадата на САД ги предупреди Американците да ги избегнуваат протестите во пресрет на референдумот

Никола Осило
Американската амбасада им препорачa на своите државјани да не ги посетуваат просторот пред Собранието, во центарот на Скопје, во текот на утрешниот ден, 27-ми септември...