еМагазин

Tag : проширување

Македонија ТОП СТОРИИ

Проектот за поголема безбедност Safe City ќе се проширува во повеќе градови

Редакција
Проектот Safe City кој во овој момент го има во Скопје, Куманово и Тетово, ќе се проширува и во другите градови. Во тек е процес...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Нема „скратени патеки“ за членство, принципот на заслуги останува главен услов, порача Фон дер Лајен

Редакција
Проширувањето претставува геостратешка инвестиција во мирот, безбедноста, стабилноста и просперитетот и е двигател за подобрување на економските и социјалните услови на европските граѓани, за намалување...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Португалија против фиксни датуми за проширување на ЕУ

Редакција
Владата на Португалија најави дека проширувањето на Европската унија не треба да има фиксни рокови, дека нејзините институции мора да се реформираат за да се...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Одлуки и со квалификувано мнозинство: Што содржи француско-германски експертски предлог за реформирање и проширување на ЕУ

Редакција
Пред следното проширување, ЕУ треба да премине на одлучување со квалификувано мнозинство во што е можно повеќе области и да спроведе бројни реформи на повеќе...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Проширувањето на Западен Балкан во 2030 година е реална, но амбициозна цел, смета Мишел

Редакција
Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска изјави дека неговата оценка дека Европската унија и Западен Балкан треба да бидат подготвени за проширување до 2030...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

ЕУ не е фокусирана на датумот, туку на заслугите, велат од Европска комисија за проширувањето

Редакција
Проширувањето на Европската унија е политички приоритет за Европската комисија, но тоа е процес заснован на заслуги, изјави денеска портпаролката на Европската комисија (ЕК), Дана...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Можно е проширување и пред 2030, но прво ЕУ треба да се реформира, порача од Блед француската државна секретарка за Европа

Редакција
Следното проширување на ЕУ е можно и пред 2030 година, но претходно Унијата треба да се реформира, истакна француската државна секретарка за Европа, Лоренс Бун...
Македонија ТОП СТОРИИ

Има фрустрации, ЕУ да смогне сили да го стави проширувањето како приоритет, порача Ковачевски од Блед

Редакција
Членството во Европската Унија во 2030 година е остварлива цел. Треба да дадеме се од себе во смисла на реформите, а очекувам дека ЕУ ќе...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Мишел од Блед порача дека до 2030 година ЕУ треба да биде подготвена за ново проширување

Редакција
Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел попладнево од Бледскиот стратешки форум порача дека до 2030 година Европската унија мора да биде подготвена за ново проширување....
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Иницијативата за промена на начинот на носење одлуки во ЕУ се однесува и на проширувањето, вели словенечката претседателка

Редакција
Словенечката претседателка Наташа Пирц Мусар денеска во Скопје изјави дека според нејзините сознанија иницијативата која ја покренаа седум земји-членки на Европската Унија, меѓу кои и...