еМагазин

Tag : Западен Балкан

ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Лидерите на Западен Балкан во Тирана се обврзаа на дијалог и соработка

Редакција
На Конференцијата посветена на Планот за раст на Западен Балкан во Тирана, Албанија е усвоена заедничка Изјава на лидерите од Западен Балкан, во насока на...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Земјите од Западен Балкан заеднички ќе го развиваат авантуристичкиот туризам

Редакција
Од 30 ноември до 4. декември, на регионалниот настан „Авантуристички туризам на Западен Балкан – Колашин поврзува“ се сретнаа 40 тур-оператори за авантуристички туризам од...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Во Скопје денеска состанокот на лидерите од Западен Балкан, еве кој се дојде во Македонија

Редакција
Во Скопје денеска ќе се одржи состанок на лидерите од Западен Балкан, посветен на Планот за раст усвоен од Европската комисија. Во Македонија за истиот...
Балкан

Загрижувачки пораст на родово насилство и фемициди на Западен Балкан

Редакција
И покрај фактот што сите земји од Западен Балкан ја ратификуваа Истанбулската конвенција и воспоставија правна институционална рамка за тоа, воспоставени се служби за жртви...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Денеска во Брисел Самит Европска Унија – Западен Балкан

Редакција
Денеска во Брисел ќе се одржи Самитот Европска Унија – Западен Балкан, на кој ќе присуствуваат лидерите на Македонија, Босна и Херцеговина, Албанија, Србија, Црна...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Роамингот за македонските граѓани со земјите од ЕУ ќе поевтини за 30%

Редакција
Македонските граѓани од овој месец имаат за 30 проценти поевтин роаминг со земјите од ЕУ, потврди денеска министерот за информатичко општество и администрација, Азир Алиу....
Бизнис ТОП СТОРИИ

Се намалува цената за роаминг со земјите од ЕУ

Редакција
Почнува намалувањето на цените за дата податоци во роаминг на Македонија со земјите од ЕУ. Граѓаните и бизнисите во Македонијa, како што соопшти Министерството за...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Австрија предлага унапредување на постепената интеграција на Западниот Балкан на патот кон полноправно членство во ЕУ

Редакција
Иако ја препознаваме важноста да се разговара за реформите во Унијата и за иднината на ЕУ, сметаме дека тоа не треба да се користи како...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ако за земјите од Западен Балкан се инсистира прво да ги решат билатералните спорови, тогаш ниту една нема да влезе во ЕУ, порача Пендаровски

Редакција
Во изминатите три години имаме сериозен дисбаланс меѓу традиционалните критериуми за влез во Европската Унија и надминување на билатералните спорови, бидејќи билатералниот спор со Бугарија...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Проширувањето на Западен Балкан во 2030 година е реална, но амбициозна цел, смета Мишел

Редакција
Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска изјави дека неговата оценка дека Европската унија и Западен Балкан треба да бидат подготвени за проширување до 2030...