еМагазин

Tag : реформи

Македонија ТОП СТОРИИ

Граѓанските организации се повлекоа од процесот на изработка на новиот Кривичен законик

Редакција
Групата на граѓански организации за реформи во правосудството, Блупринт, денеска на прес-конференција соопштија дека се повлекуваат од процесот за изработка на новиот Кривичен законик. Александра...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Можно е проширување и пред 2030, но прво ЕУ треба да се реформира, порача од Блед француската државна секретарка за Европа

Редакција
Следното проширување на ЕУ е можно и пред 2030 година, но претходно Унијата треба да се реформира, истакна француската државна секретарка за Европа, Лоренс Бун...
Македонија ТОП СТОРИИ

Реформите во владеење на правото и борбата против корупцијата остануваат разочарувачки, порача Гир

Редакција
Борбата против корупцијата заедно со другите елементи на јакнење на владеењето на правото е во сржта на процесот на проширување на ЕУ и бара посветеност...
Македонија ТОП СТОРИИ

Реализирани само 52% од активностите за реформа на јавната администрација, утврди Државна ревизија

Редакција
Перманентно одложување на носење нови клучни закони, пролонгирање на процесот на реорганизација на државните органи, нецелосна реализацијата на планираните активности и недоволни кадровски капацитети, покажува...
Бизнис

Бизнис-секторот бара да се одговори на четири прашања пред почетокот на расправата за нацрт-даночната реформа, вели Азески

Редакција
Пред почетокот на расправата за нацрт даночната реформа, бизнис секторот бара одговор на четири прашања кои денеска јавно ги соопшти претседателот на Стопанската комора, Бранко...
Македонија

Членови на МАНУ: Реформата во образованието е неопходна, но претпазливо со историјата

Редакција
Реформата треба да се поддржи и е неопходна што побргу зашто се работи за најзначајно прашање – основното образование, кое е база на целиот образовен...
Македонија

И Здружението на информатичари не го бендиса новиот концепт за основно образование

Редакција
Здружението на информатичари на Македонија (ЗИМ) информира дека со писмо испратено до Министерството за образование и наука реагира на најавената реформа во основното образование. Во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Најавените реформи во образованието неприфатливи и за Филозофскиот факултет

Редакција
Со реакција за најавените реформи во основното образование, се огласија и од Наставно-научен совет на Филозофскиот факултет во Скопје. Реакцијата Ви ја пренесуваме во целост:...
Македонија ТОП СТОРИИ

Најавените реформи во образованието неприфатливи за Педагошкиот факултет-Скопје

Редакција
Најнапред, ги поздравуваме сите напори за спроведување сериозни реформи во образованието, како и настојувањето за усовршување на квалитетот во воспитнообразовениот процес, стои во реакцијата на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Природно-математичкиот факултет: Најавените реформи ќе бидат штетни за образовниот процес

Редакција
Природно-математичкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје е водечка институција во државата, која едуцира наставен кадар за предметната настава во основното и...