еМагазин

Tag : Европска комисија

БЕНЧМАРК

Хан: ЕК ќе препорача отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Редакција
Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан изрази увереност дека Европската комисија кон крајот на мај ќе препорача отворање на преговорите со Северна Македонија
БЕНЧМАРК

Усвоена новата четиригодишна Национална програма за достоинствена работа

Редакција
Создавање повеќе и подобри работни места, особено за младите, како и подобро управување со пазарот на трудот, преку зајакнување на социјалниот дијалог, се двата приоритети
Македонија

Европската Комисија за неколку дена ќе почне да користи новото име „Северна Македонија“

Редакција
Европската Комисија се подготвува за неколку дена да почне да го користи новото име „Република Северна Македонија“, јави дописничката на МИА од Брисел. Откако двете
Македонија

За Европската комисија Законот за амнестија е важен чекор кон помирување и надминување на поларизацијата

Редакција
Европската комисија денеска го поздрави усвојувањето на Законот за амнестија за настаните во Собранието на Македонија на 27 април минатата година, оценувајќи го како можност
ЧИСТА ОКОЛИНА

Што содржи апликацијата со која Град Скопје конкурирал за „Европска зелена претстолнина 2021“

Редакција
Градот Скопје апликацијата за „Европска зелена претстолнина 2021“ ја поднел во октомври годинава. „Апликацијата која е на 150 страници содржи вовед и опширни одговори на
ЧИСТА ОКОЛИНА

Европската комисија ја прифати кандидатурата на Град Скопје за „Европска зелена претстолнина 2021“

Редакција
Европската комисија ја прифати кандидатурата на Град Скопје за престижното признание „Европска зелена престолнина“ во 2021 година. „Оваа награда која е воведена во 2010 година
Македонија

Eвропската комисија „не може многу да направи тука“, но очекува дополнителни објаснувања од Унгарија за одлуката за азил на Груевски

Редакција
Европската комисија го дели ставот на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан дека одлуката да му се додели азил на Никола Груевски заслужува дополнителни објаснувања од
Македонија ТОП СТОРИИ

Европска комисија: Унгарија сѐ уште не потврдила дека одобрила азил за Груевски

Редакција
Европската Комисија истакнува дека унгарските власти за сега не потврдиле дека одобриле азил за поранешниот премиер Никола Груевски, пренесува МИА. Поради тоа, ЕК сѐ уште
Македонија

Европратеникот Флекенштајн: Тешко замисливо е Унгарија да му одобри азил на Груевски

Редакција
Европратеникот Кнут Флекенштајн порача дека е тешко замисливо унгарските власти да му доделат азил на поранешниот премиер во бегство. -Тешко ми е да замислам дека
Бизнис ТОП СТОРИИ

Европска комисија: Македонската економија годинава ќе порасне за 2,1%, главен ризик можната политичка нестабилност

Редакција
Македонија годинава ќе забележи економски раст од 2,1 отсто, прогнозира Европската комисија во есенскиот извештај за економиите на земјите членки на ЕУ и државите кандидати.