еМагазин

Tag : Европска комисија

Македонија ТОП СТОРИИ

Остро предупредување од потпретседателот на Европската комисија до Македонија за Договорот од Преспа

Редакција
Остро предупредување за почитување на Договорот од Преспа од страна на Македонија стигна и од потпретседателот на Европската комисија, Маргаритис Схинас. -Има уште време да...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија треба да врати 2,2 милиони евра на ЕК злоупотребени преку програмата Еразмус+

Редакција
Македонија треба да и врати на Европската комисија (ЕК) 2.276.212 евра злоупотребени преку програмата Еразмус+ во периодот од 2016 до 2018 година. Злоупотребата на парите...
Бизнис ТОП СТОРИИ

ППЦ – мајката фирма на ЕДС која се „бори“ на тендерот за снабдувач за домаќинствата, под истрага од Европската комисија

Редакција
Грчкото електро-стопанство (ППЦ) ги прекршило антимонополските закони на Европска унија со предаторски цени на пазарот на електрична енергија. Европската комисија (ЕК) утврдила дека грчката ППЦ...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

ЕУ не е фокусирана на датумот, туку на заслугите, велат од Европска комисија за проширувањето

Редакција
Проширувањето на Европската унија е политички приоритет за Европската комисија, но тоа е процес заснован на заслуги, изјави денеска портпаролката на Европската комисија (ЕК), Дана...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Европската комисија покренува инвестициски пакет во вредност од 2,1 милијарди евра за Западен Балкан

Редакција
Европската комисија денеска го промовираше новиот финансиски пакет за поддршка на 14 водечки инвестициски проекти во областа на транспортот, енергијата, животната средина, човечкиот капитал и...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Европска комисија подготвува големи промени во домашните летови на аеродромите во Шенген зоната

Редакција
Европската комисија подготвува измени со кои треба да се промени праксата во Шенген зоната летовите во рамките на самата зона да се третираат како домашни...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Европска комисија иницира четири кривични постапки против Бугарија за перење пари и измама со средства од ЕУ

Редакција
Европската комисија (ЕК) денеска објави четири кривични постапки против Бугарија. Процедурите се во областа на перење пари, борба против измами со средства од ЕУ, квалитетот...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Еврокомисијата предложи царинска реформа, која вклучува царина за стоки со вредност помала од 150 евра

Редакција
Европската комисија денеска предложи реформа на царинската унија на ЕУ, со која, меѓу другото, се предвидува и воведување царини за производите чија вредност е помала...
Балкан ТОП СТОРИИ

Европската комисија ќе ѝ даде милијарда евра помош на Турција по земјотресите

Редакција
Европската комисија (ЕК) ќе и даде милијарда евра помош на Турција, која беше погодена од земјотреси, изјави денеска претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен...
БЕНЧМАРК

Европската комисија го обнови договорот со Македонија за борба против тероризмот

Редакција
Еврокомесарката за внатрешни работи Илва Јохансон и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во Брисел потпишаа ревизија на билатералниот договор со Македонија, обновувајќи ги...