еМагазин

Tag : царина

Македонија ТОП СТОРИИ

Поранешната градоначалничка и инспекторка, Миликијe Халими стана директорка на АД „Аеродроми„

Редакција
Кадарот на владејачката СДСМ, Миликијe Халими, позната на јавноста како поранешна градоначалничка на Арачиново и поранешна инспекторка за економски криминал во Царинската управа е новиот...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Спречен шверц на 20 часовници од познати модни брендови, во вредност од околу 3.000 евра

Редакција
Дваесет часовници во вредност од 178.050 денари со потпис на познати модни брендови се запленети од страна на царинските службеници по извршена контрола на автомобил...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Царинска управа заплени четири тона апчиња и гел за потенција, во вредност од околу 700.000 евра

Редакција
Спречена е нелегална трговија на четири тона апчиња и гел за орална употреба за потенција во вредност од 41,7 милиони денари ризични по здравјето на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Месопреработувачите најавуваат затворање на капацитетите и селење во соседството, ако не се намалат царините

Редакција
Групацијата за производство на месо и преработки од месо при Стопанската комора бара од Владата да ги намали давачките за увоз на суровини за преработки...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Сменети неколку раководители во Царинската управа

Редакција
Директорот на Царинската управа, Стефан Богоев донел одлуки за кадровска реконструкција на клучни позиции во системот на раководење на Управата. Ова за МИА го потврди...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Одземени над 200 килограми тутун поради неплатени давачки

Редакција
Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за економски криминал и корупција во заедничка координирана акција со царински службеници од Сектор за контрола и...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Еврокомисијата предложи царинска реформа, која вклучува царина за стоки со вредност помала од 150 евра

Редакција
Европската комисија денеска предложи реформа на царинската унија на ЕУ, со која, меѓу другото, се предвидува и воведување царини за производите чија вредност е помала...
Локално

Кај турски државјанин на ГП „Табановце“ пронајдени непријавени 31.000 евра

Редакција
Непријавени 31.000 евра се пронајдени вчера при преглед на патничко возило „порше кајен“ со романски национални ознаки на граничниот премин „Табановце“. Како што информира МВР,...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Царината на Богородица заплени девизи и злато во вредност од еден милион евра

Редакција
Инспектори од мобилните тимови на Царинската управа завчера на ГП Богородица при контрола на автобус открија и запленија ‪262.750 долари, ‪155.760 евра и 12 килограми...
Македонија ТОП СТОРИИ

Царината заплени 12 килограми екстази во вредност од 200 илјади евра

Редакција
Инспектори од мобилните тимови на Царинската управа запленија 26 илјади таблети екстази со вкупна тежина од околу 12 килограми, 84 грама кокаин и 31 грам...