еМагазин

Tag : царина

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Запознајте ги кучињата-трагачи на Царинската управа

Редакција
Пет кучиња трагачи се дел од Царинската Управа уште од 2000 година и се од особена важност, бидејќи се користат за заштита на граничните премини...
Бизнис

Кои мали пратки кои се нарачуваат преку Интернет, од 1 јануари ќе бидат ослободени од царина

Редакција
Во насока на спроведување на препораките на Европската комисија, како и зголемување на обемот на е-трговија во земјава, од 1 јануари 2020 година од царина...
ЖИВОТ

Царината заплени часовник вреден 35 илјади евра

Редакција
Во текот на месец декември, царинските службеници спречија повеќе обиди за криумчарење разна стока, при што се задржани луксузен часовник, облека, обувки, цигари, компјутери, печатар,...
Бизнис

Се најавува побрза достава и поголем праг за царинење на онлајн пратки

Никола Осило
Ќе се зголемува вредноста за царинење при увоз на пратки преку интернет. Од сегашните 45 евра вредноста на мала пратка нарачана преку интернет ќе се...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Од утре заедничко гранично управување со Србија

Редакција
Помалку контроли и царинење и забрзување на протокот на патници, стока и превозни средства ќе овозможи заедничкото гранично управување што треба да стартува утре на...
Локално

Несекојдневен случај: Завршил на лекар откако проголтал дрога пред царинските службеници

Никола Осило
На 29.07.2019 година околу 22,00 часот на ГП-Ќафасан на влез во Република Северна Македонија, при контрола на патничко моторно возило „Пежо“ со албански регистарски ознаки,...
Бизнис

Новини во Царината: Стартува дигитална обработка на царински декларации и акцизни документи

Редакција
Од денеска стартува Дигиталниот систем за обработка на царински декларации и акцизни документи (СОЦДАД), кој е во ранг на најсовремените системи што се користат од...
Бизнис

Од утре стартува дигиталната царина

Редакција
Дигиталниот систем за обработка на царински декларации и акцизни документи (СОЦДАД) стартува од ноќеска на полноќ. СОЦДАД е систем кој е во ранг на најсовремените системи...
ДОБРОСОСЕДСТВО

За да се скрати времето на чекање, компаниите бараат заедничко царинење со Албанија и Србија

Редакција
Компаниите при Стопанска комора на Македонија (СКМ) бараат заедничко царинење на стоките помеѓу нашата држава со Албанија и Србија. Според мониторингот направен од страна на...
Македонија

„Другарите“ од Царинската управа на избеганиот Груевски прераспределени на други работни места

Редакција
Двајцата царински работници кои го посетија избеганиот поранешен премиер Никола Груевски, сега азилант, во Будимпешта, се прераспределени на други работни места, информираше денеска директорот на Царинската...