еМагазин

Tag : злоупотреба

Бизнис ТОП СТОРИИ

До брзи кредити само со лично присуство, за да се спречи пракасата на злоупотреба на лични документи

Редакција
Финансиските друштва од почетокот на овој месец имаат обврска да воспостават систем за управување со кредитен ризик за идентификување, мерење, контрола и следење на кредитниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија треба да врати 2,2 милиони евра на ЕК злоупотребени преку програмата Еразмус+

Редакција
Македонија треба да и врати на Европската комисија (ЕК) 2.276.212 евра злоупотребени преку програмата Еразмус+ во периодот од 2016 до 2018 година. Злоупотребата на парите...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заменик министерката Тренчевска го демантира министерот Велковски

Редакција
На денешната прес-конференција на техничкиот министер за труд и социјална политика, Ѓоко Велковски, реагираше неговата заменичка Јованка Тренчевска. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Над 2.200 граѓани незаконски примале...
Македонија ТОП СТОРИИ

Над 2.200 граѓани незаконски примале социјална помош, обвинува министерот Велковски

Редакција
Над 2.200 граѓани незаконски примале социјална помош, соопшти денеска техничкиот министер за труд и социјална политика, Ѓоко Велковски. Тие според него пријавиле дека немаат возила,...
Македонија ТОП СТОРИИ

34-годишник и неговата фирма ќе одговараат за злоупотреба на лични податоци на тројца лекари

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје до надлежниот суд поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно физичко и едно правно лице, кои се обвинети за три...
Балкан ТОП СТОРИИ

Во Косово уапсени владини функционери и бизнисмен поради злоупотреби со државните резерви

Редакција
Двајца раководители од Министерството за индустрија, претприемништво и трговија на Косово (МИПТ) и еден бизнисмен се уапсени вчера поради сомневања за малверзации при набавка на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Пановски: Злоупотребата со рекламирање на производи продолжува, не ги богатете криминалците, ги поткупуваат тие што треба да не заштитат

Редакција
Микробиологот Никола Пановски повторно излезе со апел до купувачите на производите, за кои неговото име е злоупотребено за рекламирање. „Почитувани, само да ве потсетам на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Антикорупциска: Употребата на европско знаменце е политичка корупција

Редакција
Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) нема никаква алатка в раце со која може да ги натера институциите и службените лица да ги почитуваат...
Свет ТОП СТОРИИ

Шокантен извештај на 695 страници: Од 1950 до 2010 година во Илиноис 451 католички свештеници злоставувале најмалку 2.000 деца

Редакција
Во американската сојузна држава Илиноис од 1950-те до 2010-те свештениците на Римокатоличката црква сексуално злоставувале околу 2.000 деца, соопшти државниот обвинител. Во Извештајот на обвинителот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

НЛБ Банка предупредува за злоупотреба на податоци и сметки

Редакција
За да спречите злоупотреба на податоци и сметки во НЛБ Банка, како и за ваша заштита и безбедност при користење на услугите, апелираме да бидете...