еМагазин

Tag : инвестиции

Бизнис

„Виталиа“ инвестира во еколошки производен објект што ќе донесе и нови вработувања

Редакција
Компанијата „Виталиа“ ја отпочна реализацијата на инвестицискиот проект за изградба на целосно нов објект од над 700 квадратни метри. Како резултат на овие активности, ќе...
БЕНЧМАРК

Аплицирајте за ИПАРД-фондовите, во вторник инфо караванот во Могила и Кривогаштани, а во среда во Демир Капија и Валандово

Редакција
Сѐ поголема е заинтересираноста на граѓаните во однос на ИПАРД фондовите. Земјоделците се сѐ поприсутни на средбите со Телото за управување со ИПАРД фондовите при...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кои компании добија државни пари за инвестиции: Ќе се прават македонска моцарела, сладолед, чорапи…

Редакција
Министерството за економија го објави списокот на претпријатија со кои се склучени договори во текот на 2019 година за финансика поддршка за инвестиционите проекти согласно...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кина, најголемиот трговски партнер на Македонија надвор од Европа најавува големи инвестиции

Редакција
Проширување на билатералната сорабока во сферите на трговијата, инвестициите, енергетиката, земјоделството, инфраструктурата, културата, туризмот, образованието, науката, технологијата, традиционалната кинеска медицина, најави денеска кинескиот амбасадор во...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонци почнаа да инвестираат милиони на Малта и во Грција

Редакција
Со вкупни вложувања од 4,7 милиони евра Малта се најде на врвот на листата земји рангирани по обемот на инвестиции од Македонија во периодот јануари-септември,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бахамите и Бермудите ги „напумпаа“ странските инвестиции во Македонија

Редакција
Со вложувања во износ од 45 милиони евра, Бахамите се најдоа на врвот на листата странски инвеститори во Македонија во периодот јануари-септември годинава. На второто...
Бизнис

Алкалоид за девет месеци со инвестиции од 602,6 милиони денари и 127 нови вработувања

Редакција
Вкупните инвестиции во основни средства во периодот јануари – септември 2019 година на Алкалоид АД Скопје изнесуваат 602.620.282 денари, информираат од компанијата. “Вложувањата воглавно се...
Бизнис

(Фото) Дуна инвестира во нов административен, развоен и логистички центар

Редакција
Инвестиција во инвентивност и поттикнување на можности за нови вработувања е идејата што доведе до почеток на изградба на новиот административно -развоен логистички центар на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Бимилк“ и УСАИД со заеднички проект за модернизација на малите и средни фарми

Редакција
Долгогодишната успешна соработка помеѓу Млекара АД Битола и УСАИД во доменот на развој на млекопроизводството беше причина за денешната посета на вршителот на должност амбасадор...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Советникот на Заев, Љубе Бошкоски имал над 100 состаноци со потенцијални инвеститори, ама не донел ни 1 инвестиција

Редакција
Посебниот советник за странски инвестиции на премиерот Зоран Заев, Љубе Бошкоски за период од една година и три месеци, од кога е на оваа функција,...